İnsan Hakları İzleme Örgütü Kosova'ya öğretmenler için mektup gönderdi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Kosova'ya hükümetine kaçırılan öğretmenlerle doktor için mektup gönderdi.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Kosova Hükümeti'ne yasadışı öğretmen tutuklamaları ve Türkiye'ye iade edilmelerine ilişkin bir yazı gönderdi. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkanı ve CEO'su Thor Halvorssen imzasıyla Başbakan Mr. Ramush Haradinaj'a gönderilen "Türk Vatandaşlarının Yasadışı Tutuklanması ve Sınırdışı Edilmesi Türkiye'ye mi" başlıklı yazıda Türk vatandaşlarının yasadışı bir şekilde tutuklandıkları kaydedildi. 

Mektup'ta şu ifadeler yer aldı; "Bu acil mektubun amacı, Uluslararası Hukukun geri göndermeme ilkesini uygulamanız ve Uluslararası İnsan Hakları Hukuku'na uymanız için gönderilmiştir. Mustafa Erdem, Yusuf Karabina, Kahraman Demirez, Cihan Özkan, Hasan Hüseyin Günakan ve Osman Karakaya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafından haksız yere tutuklatıp sınır dışı ettirmek istiyor." denildi.


Uluslararası Hukuka uygun olmayan geri gönderme yükümlülüklerine göre gideceği devlette hiçbir hakkını kazanamayacak kişilerin yasa gereği geri gönderilmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

Öğretmenlerin geri gönderilmesi halinde işkence nedeniyle ölüm riskinin bulunduğunun kaydedildiği mektupta, Türkiye'deki hukuksuzluklara da dikkat çekildi. Öğretmenlerin Gülen Hareketi'ne bağlı bir okulda çalıştıklarının dikkat çekildiği mektupta, Gülen Hareketi'ne bağlı oldukları gerekçesiyle 50 binden fazla insanın tutuklandığı ve 15 üniversitenin kapatıldığı kaydedildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ