İnfazını tamamlasa bile ‘itirafçı’ olmayanlara denetimli serbestlik yok

Cezaevi yönetiminin denetimli serbestlik hakkını engelleme gerekçesi: Gerek mahkeme aşamasında, gerekse sonrasında istihbari bilgi paylaşımı, etkin pişmanlık talebi vb. beyanı olmadığı... koğuş ortamında arkadaşları ile iyi anlaştığı gerekçesiyle..
İnfazlarını tamamlamalarına rağmen birçok tutuklu, istihbari bilgi paylaşmadıkları ya da etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmadıkları gerekçesiyle denetim serbestlik hakkından yararlanamıyor.

Avukat Özcan Akıncı’nın paylaştığı bilgiye göre Niğde Cezaevi, istihbari bilgi vermeyen, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmayan, koğuştaki kişilerle iyi geçinenleri denetimli serbestlik hakkından yararlandırmıyor.
“KOĞUŞTAKİLERLE ANLAŞIYOR” DEYİP REDDETTİLER

Cezaevi yönetiminin verdiği kararda şu ifadeler kullanıldı: “Adı geçen gerek mahkeme aşamasında, gerekse sonrasında istihbari bilgi paylaşımı, etkin pişmanlık talebi vb. beyanı olmadığı, idareye başvurduğu dilekçelerinde C-4 koğuşunda bulunan diğer silahlı terör örgütü suçundan hükümlü ve tutukluların koğuş ortamında arkadaşları ile iyi anlaştığını, bir sorununun olmadığını beyan ettiği, terör suçlusu hükümlü ve tutukluların koğuşlarında sorun olmadığı, birbirleri ile anlaştıkları genel bir durum olup, idarece de bu durumun gözlenmekte olduğu,

Adı geçenin toplu koğuşta kaldığından kendisini anlatmayı bildiğinden idare heyetine görüşmeye gelebileceği, örgüt ile ilgili istihbaratı bilgi ve pişmanlık duyduğunu beyan eden ifadede bulunmasına imkan verildiği halde, hiçbir görüşmeye gelmediği…”

“HAKSIZ UYGULAMAYA KAMUOYUNU TEPKİ VERMEYE DAVET EDİYORUM”

Kararı sosyal medya hesabından paylaşan avukat Özcan Akıncı, “Niğde Cezaevi, infazlarını tamamlamasına rağmen kişilerin istihbari bilgi vermedikleri ve etkin pişmanlıktan yararlanmadıkları gerekçesiyle hükümlülerin denetimli serbestlik hakkını gasp ediyor. Bu haksız uygulamaya karşı tüm kamuoyunu tepki vermeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ