'Hücrede ölümler' gözleri sayıları gizlenen hücre mahkumlarına çevirdi

Türkiye, cezaevlerindeki hak ihlallerinin her geçen gün arttığı bir ülkeye dönüşmüş durumda.


15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından, AKP iktidarı çok sayıda muhalifi cezalandırmak için binlerce kişinin tutuklanmasına zemin hazırlayarak cezaevlerinin kapasitesinin fazlasıyla üstüne çıkmasına neden oldu.

Verilere göre, cezaevlerindeki doluluk oranı yüzde 121'e çıktı. Halihazırda, cezaevlerinde 264 bin tutuklu ve mahkum bulunuyor.


Ancak bir de kamuoyunun dikkatini çekmeyen bir hücre gerçeği var. AKP, tek kişilik hücrelerde kaç kişinin tutulduğuna dair istatistikleri paylaşmıyor. Ancak bu sayı üç bin olarak tahmin ediliyor. 

Son olarak Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen ve ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen Muzaffer Özcengiz, 27 Nisan'da Çorum Cezaevi'ndeki hücresinde ölü bulunmuştu.

Ölümünün ardından ailesinin açıkladığı mektupta, Özcengiz, ağır sağlık sorunları yaşadığını ve 14 aydır hücrede tutulduğunu anlatıyordu. Tüm çabaları boşa çıktı ve hücresinde can verdi. 

'F...' suçlaması ile 12.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Özcengiz'in ölümünü duyuransa HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu oldu. 

DW Türkçe'den Aram Ekin Duran'ın haberine göre, tek kişilik hücrede ölüsü bulunanlardan biri de Birleşik Arap Emirlikleri adına casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanan emekli tuğgeneral Zaki Y.M Hasan oldu. O da 30 Nisan'da ölü bulundu ve 'intihar etti' açıklaması yapıldı. 

Hücre cezasının keyfi uygulandığı yönünde pek çok done var. Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (Tuhad-Der), tek kişilik hücre mahkûmlarının durumuna ilişkin, ailelerin sağlıklı bilgi alamadığına dikkat çekiyor. Adalet Bakanlığı ise hücrede kalanların sayısına dair bilgi vermiyor. 

Gergerlioğlu ise, "Devlet eliyle, cezaevinde insan hakları askıya alınmış durumda" yorumunu yapıyor ve ekliyor:

"Cezaevlerindeki doluluktan dolayı, rahatsızlananların hastaneye sevkleri bile 6 ay gecikebiliyor. Yasaya göre bir mahkûmu disiplin cezası nedeniyle en fazla 20 gün tek kişilik hücrede tutabilirsiniz. Ama 25-26 aydır hücrede tutulan yüzlerce kişi olduğunu biliyoruz. Devlet eliyle, cezaevinde insan hakları askıya alınmış durumda."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ