HDP’li gençlere kameralar önünde çıplak arama dayatması ve darp

Hasankeyf’te nöbet eylemi yapan HDP’li gençleri gözaltına alan polisin, darp, kötü muamele ve kameralar karşısında çıplak arama dayatması yaptığı ortaya çıktı. Gençlerin Kürtçe konuşmalarına ise izin verilmedi.
HDP Gençlik Meclisleri üyeleri, Batman’ın 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ilçesinin Ilısu Barajı suları altında kalmaması için 28 Temmuz’da “Nöbet Eylemi” kararı aldı.


5 Ağustos’ta HDP Genç Kadın ve Gençlik Meclisi üyesi gençlerin yapmak istediği nöbet eylemine polis müdahale ederek 19 kişiyi gözaltına aldı.

KADIN MECLİSİ ÜYESİNE ÇIPLAK ARAMA DAYATMASI

HDP Genç Kadın Meclisi Üyesi Sema Can (17), “Bizi gözaltı aracına koyduklarında mehter marşı ve ölürüm Türkiyem şarkılarını dinlettiler. Bu bittikten sonra bize hakarette bulundular. ‘Kürtçe konuşamazsınız’ diyerek başımızı çevirmemize izin vermiyorlardı.

TEM Şubeye götürdüklerinde ise erkek polislerin ve kameraların karşısında çıplak arama dayatması yaptılar. Çıplak aramayı reddettiğimiz için hırpalandılar” dedi.

SİYASİ BİR KİMLİĞİMİZ OLDUĞU İÇİN ŞİDDET UYGULADILAR

MA’nın haberine göre, eylemde polisin sert müdahalesine maruz kalan ve gözaltına alınan Berxedan Yeni (17), “Sırf siyasi bir kimliğimiz olduğu için şiddet uyguladılar. Arkadaşlarıma ve bana insanlık dışı muameleler yaptılar. Yerde sürüklenerek gözaltına alındık. Gözaltı aracına aldıktan sonra çevik kuvvet kask, cop kullanarak bazen de yumruk ve tokat atarak bize saldırdı” ifadelerini kullandı. Ölüme tehdit edildiklerini söyledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Darp edilen gençler, götürüldükleri İl Emniyet Müdürlüğünde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, yaşadıklarına ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını belirttiler.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ