Hayati tehlikesi bulunan Öğretmen Şerif Ağu’nun tedavisi için tahliye edilmesi gerekiyor

Antalya'da cezaevinde bulunan Matematik Öğretmeni Şerif Ağu’nun hayati tehlikesi olduğu adli tıp raporuyla belgelendi. Hastalığı her geçen gün kötüleşen Ağu’nun tedavi olması için bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor.
15 Temmuz darbe girişimi sonrası 13 gün gözaltında tutulduğu halde hiçbir ifadesi alınmayan, darp edilen, iki kez hastaneye kaldırılan Açıkkollu gördüğü muameleye dayanamayıp hayatını kaybetmişti. Kapasitelerin çok üstünde dolu olan cezaevlerinde ölüm eşiğinde olan 300 hasta tutuklu bulunuyor. Bunlardan biri olan Matematik Öğretmeni Şerif Ağu’nun hayati tehlikesi olduğu adli tıp raporuyla belgelendi.

Karaciger nakli olması gereken Ağu, 1,5 yıldan fazla Antalya L-Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Her geçen gün sağlık durumu kötüye giden Ağu’nun en kısa sürede tahliye edilip tedavi altına alınması gerekiyor. Türkiye’de yaşanan işkenceleri son bulması gayret eden @Turkeydeiskence adlı twitter hesabı, Ağu’nun durumuyla ilgili bilgiler paylaştı.

@Turkeydeiskence adlı hesaptan konuyla ilgili atılan twittler şöyle:

 
1) Karaciğer nakli olması gerekirken 24.06.2016 tarihinde tutuklanan Matematik Öğretmeni ŞERİF AĞU’nun hayati tehlikesinin olduğu, adli tıp raporuyla belgelendi. Tedavi olması için bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor.
 
2) Karaciğerinde kanserli hücre olması sebebiyle donör bulunup karaciğer nakli olması gereken Matematik Öğretmeni ŞERİF AĞU (1,5) yıldan fazla Antalya L-Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.
 
3) Matematik Öğretmeni ŞERİF AĞU’nun karaciğer hastalığı sebebiyle yemek borusunda da varisler oluştu ve (11) adet bant atıldı. Sağlık durumu günden güne kötüye gitti.
 
4) Adli Tıp Kurumu raporunda (3) aylık dönemlerle Gastroenteroloji Polikliniği’nde tedavi olması gerektiği belirtilen tutuklu Matematik Öğretmeni ŞERİF AĞU’nun tedavisi tutukluluğu sürecinde geciktirildi.
 
5) Tutuklu Matematik Öğretmeni ŞERİF AĞU’nun Adli Tıp Kurumu raporunda (3) aylık süre ile belirlenen tedavi takvimine cezaevinde uyulmadı ve bu süre (4-7) ay arası değişen dönemlere uzatıldı.
 
6) Tutukluluğu sebebiyle donör bulup karaciğer nakli olamayan ve tutukluluğu süresince tedavileri aksatılan ŞERİF AĞU’nun yaşadığı stres ve üzüntüler de hastalıklarının kötüye gitmesini hızlandırdı.
 
7) Karaciğer Hastası Matematik Öğretmeni ŞERİF AĞU tutuklandıktan (2) hafta sonra annesi "Oğlunun bu ağır şartlarda gözaltına alınıp tutuklanmasına" dayanamadı ve üzüntüsünden vefat etti. ŞERİF AĞU'nun, annesinin cenazesine katılmasına izin verilmedi.
 
8) Amcası ve teyzesi de vefat eden Matematik Öğretmeni ŞERİF AĞU’nun yaşadığı üzüntüler hastalıklarını olumsuz yönde etkilemeye devam etti. Bu sebeple abisinin vefatı şu an kendisinden saklanıyor.
 
9) Samsun’daki ailesinden yaklaşık (1.000) km uzakta Antalya L-Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan Matematik Öğretmeni ŞERİF AĞU’nun sağlığına kavuşması için karaciğer nakli olması şart!
 
10) Hatırlayacağınız üzere, tedavi olması engellenerek tahliye talepleri reddedilen mide kanseri DENİZ HAKAN ŞEN tüm uyarılara rağmen tahliye edilmemiş ve Silivri Cezaevi’nde hayatını kaybetmişti.
 
11) Hukukun gereği olarak, ağır hasta durumda olanların tahliye edilmesi için daha kaç CAN’ı yitirmemiz gerekiyor!
 
12) Matematik Öğretmeni ŞERİF AĞU, cezaevlerinde ölüm eşiğinde olan 300 hasta tutukludan sadece biri.
 
13) İnsan Hakları Aktivisti MUSTAFA SEZGİN TANRIKULU’nun çağrısını hatırlatalım: “Hasta tutukluların derhal tahliye edilmesi lazım! Ev hapsi olur veya başka bir yöntem olur ama mutlaka tahliye olmaları ve tedavi edilmeleri lazım!”
 
 14) Hukukun ve insanlığın gereği yerine getirilmeli. ŞERİF AĞU cezaevinde ölmeden bir an önce tahliye edilmeli!
 
 
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ