Hasta tutuklunun annesi: Osmaniye cezaevinde hasta oğlumu tedavi ettirmiyorlar

Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde cezaevlerinde tutuklu mahkumlara yönelik skandalların ardı arkası kesilmiyor. Osmaniye'deki cezaevinde tutuklununun tedavi ettirilmediği ortaya çıktı.
Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu yargılanan Salih Özberk'in Hepatit B hastası olmasına rağmen tedavi ettirilmediği ortaya çıktı. Özberk’in annesi Zeliha Özberk, oğlunun hasta olduğunu ve ısrarla tedavi ettirilmediğine dikkat çekerek, "Osmaniye, cezaevi değil işkence evidir" dedi. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberde Osmaniye cezaevindeki mağduriyet gözler önüne serildi. Hak ihlalleri ile gündemden düşmeyen Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu Salih Özberk’in annesi Zeliha Özberk, oğlunun ve diğer siyasi tutukluların yoğun işkencelere maruz kaldığını kaydetti. Oğlunun Hepatit B (Sarılık) hastalığı taşıyıcısı olduğunu ve düzenli şekilde tedavisinin yapılması gerektiğini ifade eden Özberk, oğlunun ısrarla tedavi ettirilmediğini söyledi. Oğlunun sağlığının gün geçtikçe kötüye gittiğini aktaran anne Özberk, “Geceleri oğlumu düşünmekten gözüme uyku girmiyor” dedi. 
 
‘İÇERİDE TUTUKLULARA DIŞARIDA AİLELERE İŞKENCE’

 
Oğlunun 3 yıldan beridir Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi T2 kısmında kaldığını belirten Özberk, cezaevi yönetiminin görüşleri birçok defa keyfi bir şekilde iptal ettiğini söyledi. Oğluna ve diğer tutuklulara işkence uygulandığını sözlerine ekleyen Özberk, şöyle konuştu: “Oğlum ve arkadaşları aç bırakılıyor. Her gün küfürler, hakaretler ediliyor. Cezaevi yönetimi görüşleri çok zorlaştırıyor. Oğullarımızı görmemize bile tahammül etmiyorlar. Sabah sayımlarında keyfi olarak ayakta sayım dayatıyorlar. Oğlum ve arkadaşları kabul etmedikleri için işkence uyguluyorlar. İçeride tutuklulara, dışarıda ise ailelere işkence yapıyorlar.”
 
HASTA TUTUKLU DOKTORA ÇIKARTILMIYOR
 
Oğlunun sağlığının cezaevine girmeden iyi olduğunu anlatan Özberk, cezaevine girdikten sonra birçok hastalığa yakalandığını vurguladı. Sağlık durumunun şimdi kötü olduğunu dile getiren Özberk, “Çok fazla sağlık sorunu olmasına rağmen doktora çıkarmıyorlar. Çocuğumu öyle görünce çok kötü oluyorum. Görüşe gittiğimizde gardiyanlar bize yapmadıklarını bırakmıyorlar. Ellerinden gelse gözlerimizi oyacaklar. Çok ciddi bir baskı uyguluyorlar. Osmaniye, cezaevi değil işkence evidir. Biz aile olarak yaşananları kabul etmiyoruz. Hiçbir suçu olmadığı halde neden böyle davranıyorlar” diye konuştu.
 
Telefonla aradığımız cezaevi idaresi, söz konusu iddialarla ilgili bir açıklama yapmayacaklarını belirtti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ