Hapishanede Neşet Ertaş, Cem Karaca ve Mahzuni Şerif Şarkıları Dinlemek ve Yeşillik Büyütmek Yasak!

Tutuklu Grup Yorum üyesi Fırat Kıl, hapishanede Neşet Ertaş, Cem Karaca ve Mahzuni Şerif’in şarkılarının ‘sakıncalı’ denilerek yasaklandığını aktardı.
Bir buçuk yılı aşkın süredir Silivri Hapishanesinde tutuklu bulunan Grup Yorum üyesi Fırat Kıl, “Ailem tarafından gönderilen Neşet Ertaş, Cem Karaca, Mahzuni Şerif ve birçok halk ozanının türküleri ‘sakıncalı’ olduğu gerekçesiyle yasaklandı” dedi. 80 yaprak boş nota sayfasına el konulduğunu aktaran Kıl, “Boş nota sayfalarından korkan bir zihniyetle karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.


Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre; Grup Yorum üyesi Kıl, “Hastalıklarımızın tedavisi için revire çıkma taleplerimiz geç karşılanıyor. Ya da çift kelepçe uygulaması dayatılıyor. İnsanlık onurunu aşağılayan bu uygulamayı kabul etmediğimiz için muayene olamadan cezaevine geri getiriliyoruz” dedi.

Yazdığı türkü sözleri ve şiirlerin de sansürlendiğini ifade eden Kıl, “En son tutsak bir annenin çocuğu için yazdığım ninni ‘sakıncalı’ denilerek sansürlendi. Havalandırmada bir bardağa koyduğumuz maydanoz filizini koparıp attılar. Yeşillik büyütmek yasakmış” açıklamasında bulundu.

Tedavisi Engelleniyor

Tutuklanmadan önce sol omuzdaki zedelenme ve kas yırtılmasından dolayı fizik tedaviye gittiğini belirten Fırat Kıl, gözaltı, tutuklama ve hapishanede yaşanan saldırılardan sonra ağrılarının iyice arttığına değindi. Hastane sevki için yazdığı dilekçeye bir ay sonra cevap verildiğini söyleyen Kıl, “Beş ay sonrasına da Hapishane Kampüsü Hastanesi MR ve FTR verdi. Fizik tedavinin uygulanması gerektiği doktorlar tarafından söylense de hapishane idaresi tedavimi engelledi. Hastaneden gün alırsınız ama bir jandarma gelir ve güvenlik gerekçesiyle tedaviyi engeller. İnsan sağlığıyla oynamak bu kadar kolay mı? Gerekçesi ‘güvenlik’ gibi gösterilen çift kelepçe uygulamasındaki asıl amaç tutsakların siyasi kimliğine, onuruna saldırmaktır. ‘Tedavi olmak için insanlık onurundan vazgeç’ diyorlar. Vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Duruşması 25 Ekim’de

Fırat Kıl’ın annesi Sultan Kıl ise, “Benim oğlumun tek suçu muhalif sanat yapmasıdır. Hak ihlallerine karşı duyarlı olan tüm insanları Fırat’ın 25 Ekim’de görülecek duruşmasına çağırıyorum” diye konuştu.

Oğlu hakkında 14 ayrı dosya olduğunu söyleyen anne Kıl, “Bu dosyalardan 6’sında ‘örgüt üyesi’ olduğu iddia ediliyor. Twitter’dan yaptığınız bir paylaşımla, bir konserle veya sıradan bir sebeple örgüt üyesi olabiliyorsunuz. Örgüt üyesi olmak ne kolaymış! Oğlumun sağlık hakkı engellenmektedir. Fizik tedavisine devam etmesi lazım” diye konuştu

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ