Gözaltındaki yönetmen: Saatlerce işkenceye maruz kaldım

İstanbul’da gözaltına alınan 'Gram' filminin yardımcı yönetmeni ve aynı zamanda oyuncusu olan Emre Kılınç, boş bir arsada kafasına sıkılarak öldürülmekle tehdit edildiğini ve üzerinde sadece iç çamaşırları kalacak şekilde saatlerce bekletildiğini öne
Avukatı Nagehan Avçil ise, müvekkilinin kafasına ve kaburgasına aldığı darp nedeniyle şiddetli baş ağrısı yaşadığını, parmaklarını ise oynatamadığını söylüyor.
 
Kılınç, 6 Mart günü Hadımköy’de örgüt propagandası iddiasıyla gözaltına alınarak, saat 19.00 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülmüştü.
 
Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre Kılınç, avukatının anlattıklarına göre, çırılçıplak soyularak gece yarısına kadar işkenceye maruz kaldığını anlattı.

 
Avukat Avçil, savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde, müvekkilinin durumunu şöyle anlatıyor:
 
“Vücudunun pek çok kısmı darbe almış. Özellikle kaburgalarında ve başında ağrılar olduğunu söyledi. Vücudundaki izleri biz de tespit ettik. TEM Şube’de görevli kolluk güçleri Kılınç’ın canına kast etmişler. Kılınç’ın boğazı sıkılmış ve birkaç dakika boyunca nefessiz bırakılmış. Dakikalarca nefes alamamıştır.”
 
Kılınç’ın halen gözaltında tutulduğunu aktaran Avçil, “Acilen, müvekkilin sağlık kontrolünün yapılarak, yaşam hakkının güvence altına alınması, tedavisinin sağlanması gerekiyor” diyor.
 
Ayrıca işkence iddiasına konu olan güvenlik güçlerinin tespit edilerek, soruşturmadan uzaklaştırılmasını, haklarında soruşturma başlatılmasını talep ettiklerini söylüyor Avukat Avçil.
 
Kılınç, 2017’de Sabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle düzenlediği kısa film yarışmasında “Çocuk İşçiler” temasının işlendiği finale kalan filmlerden Gram’da oynamıştı. Filmin yardımcı yönetmenliğini de yapmıştı. Film, Fransa’da düzenlenen kısa film festivali Clermond Ferrand organizasyonuna da davet edilmişti.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ