Gözaltında işkenceden ölen Gökhan Açıkkollu’nun belgeseli yapıldı

15 Temmuz kontrollü darbe girişimi sonrasında, ihbar sonucu gözaltına alınan ve işkence sonucu yaşamını yitiren öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun belgeseli yapıldı.
Erkam Aytav Tufan’ın hazırladığı belgeselde Gökhan öğretmenin nasıl bilinçli bir şekilde işkenceyle öldürüldüğü ortaya konuyor.
 
15 Temmuz darbe girişimi sonrası 13 gün gözaltında tutulduğu halde hiçbir ifadesi alınmayan, darp edilen, iki kez hastaneye kaldırılan Açıkkollu, İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gördüğü muameleye dayanamayıp hayatını kaybetmişti. Gökhan Açıkkollu hainler mezarlığına gömülmek istenmiş, diyanete bağlı imamlar cenazeyi yıkamadığı gibi ‘hain’ olduğu gerekçesiyle cenaze namazını bile kıldırmamıştı.
Gözaltında kaldığı 13. gün yaşadıklarına daha fazla dayanamayan öğretmen Açıkkollu’nun kalbi durdu. Genç öğretmene ilk müdahaleyi yine gözaltında bulunan Adli Tıp Kurumu Başkanı ve doktorları yaptı. Ancak yaşama döndürülemedi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı, muayene belgelerine dayanarak hazırladığı raporda Açıkkollu’nun gördüğü işkence sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini açıkladı.
 

Ailesi, Açıkkollu’nun öldüğünü İstanbul Adli Tıp Kurumu’na çağrıldığında öğrendi. Açıkkollu’ya yapılan kötü muamele burada da devam etti. Cenazenin hainler mezarlığına gömülmesi şartıyla verilebileceği söylendi. Oysa Açıkkollu hakkında bir yargılama olmadığı gibi tek kelime sorgusu bile yapılmamıştı.
 
İMAM, CENAZE NAMAZINI KILDIRMADI
 
Ailesi cenazeyi kendi imkanlarıyla ilaçladı ve kendi araçlarıyla memleketleri Konya’ya götürmek zorunda kaldı. Burada da Diyanet İşleri Bakanlığı’nın ‘hainlerin namazı kılınmayacak’ şeklindeki talimatı nedeniyle cami imamı cenaze namazını kıldırmadı. Son görevi yapmak da yine aile yakınlarına düşmüştü.
 
SKANDAL KARAR 1.5 YIL SONRA GELDİ
 
Açıkkollu’nun işkence sonucu öldürüldüğüne dair soruşturma süreci devam ederken skandal bir gelişme yaşandı. Açıkkollu’nun ölümüne neden olan AKP hükümeti, 1,5 yılın ardından öğretmenin suçsuz olduğuna karar vererek görevine iade kararı aldı. 7 Şubat 2018 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı’nın E.2561776 sayılı öğretmenin Açıkkollu’nun göreve iade kararının, okul müdürü tarafından yine meslekten ihraç edilmiş olan Gökhan öğretmenin eşine tebliğ edildiği öğrenildi. Gökhan Açıkkollu’ya iadeyi itibar, hayatını kaybettikten 1,5 yıl sonra ‘pardon’ denilerek verilmiş oldu.
 
“YAŞANAN ZULÜMLERE SADECE BİR ÖRNEK”

Gazeteci-Yazar Erkan Aytav Tufan, işkenceden öldürülen Gökhan Açıkkollu’nun belgeselini yaptı. Açıkkkollu’nun Hizmet hareketine yönelik cadı avı kapsamında yaşanan zulümlere sadece bir örnek olduğunu belgeselinde belirten Tufan, “17-15 Aralık 2013’te yolsuzluk ve rüşvet operasyonları gerçekleşmiş bu operasyonlarla AKP’li bakan ve bakan çocuklarının yolsuzlukları ve aldıkları rüşvetler ortaya dökülmüştü. Erdoğan bunun sorumlusu olarak hizmet hareketini görmüş ve intikam almaya girişmişti. Erdoğan’ın cadı avı olarak tanımladığı bu zulümler önemli ölçüde bu tarihten sonra başladı. Erdoğan’ın ‘Allah’ın lütfu’ dediği 15 Temmuz 2016 tuhaf darbe girişimi sonrası cadı avının dozajı arttı. Soykırım noktasına ulaştı. Binlerce masum işkenceye, kötü muameleye, mallarına el koymaya, yağmaya, linçe, yaşam hakkının elinden alınmasına, fişlenmeye maruz kaldı ve kalmaya da devam ediyor.” dedi.
 
Belgeselde yaşanan cadı avıyla ilgili istatistikler de veren Tufan, “Şubat 2018 itibariyle sadece hizmet hareketine yönelik operasyonlarda 51 bin kişi tutuklandı ve hapse atıldı. Şüpheli ölüm sayısı da 200 ulaştı. Bu programda bu zulümlerden sadece bir örneğini masaya yatırıp mercek altına alacağız.” diyor.

Belgeselde Öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun yaşadığı işkenceyi konuyla ilgili çok sayıda önemli habere imza atan Gazeteci Bülent Ceyhan anlattı. Gazeteci Ceyhan, Gökhan öğretmenle aynı nezarethanede kalan görgü tanıklarının verdiği bilgileri paylaştı.

Gökhan Öğretmen'in belgeselini aşağıda izleyebilirsiniz...
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ