Gökhan öğretmenin polislerin işkencesiyle ölümünü koğuş arkadaşı anlattı

15 Temmuz’dan sonra gözaltında işkence ile öldürülen Gökhan Açıkkolu’nun polislerin işkencesiyle ölümüne dair yeni bir tanık daha konuştu.
Gökhan  Açıkkolu’nun gözaltında ve nezarethanede yaşananlara şahit olan meslektaşı öğretmen ve koğuş arkadaşı, gazeteci Cevheri Güven’e tüm ayrıntılarıyla işkence ile ölümü anlattı. İşkence sonrası şahit olduklarını ve 4-5 Ağustos tarihlerinde yaşananları aktaran şahit, “Kafasında darp  izleri vardı, vücudunda darp  izleri vardı. Yanımızda ona müdahale eden gözaltında bir doktor vardı. Vefat etti. Arkadaşı kurtaramadık dediler. O gece çok ciddi işkence yapılmış kendisine ve işkence sonunda vefat etti” dedi.

Gözaltında iken şeker krizine girmiş olmasına rağmen İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına götürülen Gökhan Açıkkollu,  işkence ile ölümü raporlarla ve otopsi ile de tescillendi.

Tarih Öğretmeni Gökhan Açıkkollu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ihbar üzerine İstanbul Ümraniye’deki evinde gözaltına alındı. 13 gün gözaltında tutulduğu süre içinde hiçbir resmi ifadesi alınmadı. Sürekli darp edilerek psikolojik baskıya maruz kaldı. Şeker ve panik hastalığı bulunmasına rağmen ilaçlarını alamadı düzenli beslenemedi. Geçirdiği krizlerin ardından iki kez hastaneye kaldırıldı komada kaldı. Her seferinde hastaneden çıkarılıp nezarethaneye geri getirildi. 42 yaşındaki Açıkkollu, İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gördüğü muameleye dayanamayıp 5 Ağustos 2016’da hayatını kaybetti.


İnsanlık dışı muameleler, ölümünden sonra da devam etti. Gökhan Açıkkollu hainler mezarlığına gömülmek istendi. Cenaze ailesine teslim edilmek istenmedi. Diyanete bağlı imamlar cenazeyi yıkamadığı gibi ‘hain’ olduğu gerekçesiyle cenaze namazını bile kıldıramayacaklarını açıkladı. Açıkkollu ailesi evlatlarının cenazesini eşinin memleketine götüreceğini beyan ederek teslim almayı başardı. Adli Tıp görevlilerinin yapması gereken cenaze ilaçlama işlemini bile aile yakınları kendileri yapmak zorunda kaldı. Kendi şahsi araçlarına zor bela yerleştirebildikleri tabutla saatlerce yolculuk yapıp Konya’nın Ahırlı İlçesi’ne bağlı Büyüköz Mahallesi’nde getirildi. Cenaze, mahalleliler tarafından namazı kılındıktan sonra toprağa verildi.

Gazeteci Güven’in Gökhan Açıkkollu’nun ölümüne dair Bold Medya’da yayınlanan röportaj ve haberi şöyle:
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ