Erdoğan'ın Başdanışmanı Mehmet Uçum'dan OHAL'de soykırım itirafı..

"Devletin mağdur ettiği vatandaşlardan özür dilemesi gerekmiyor mu?" sorusuna Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, skandal ifadelerle yanıtladı.
CNN Türk'te Şirin Payzın'ın programına Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, konuk oldu.

KHK ihraçları ve iadeleri konusunda, Payzın'ın "Sizce devletin mağdur ettiği vatandaşlardan özür dilemesi gerekmiyor mu?" sorusunu bakın nasıl yanıtladı? 

Şirin Payzın, Mehmet Uçum'a "Siz devleti temsilen burada bulunuyorsunuz. Cumhurbaşkanı devletin başı, herkesin başı. Bütün partilerin üstü olması gerekiyor. Madem bu kadar hassassak ve hukuku ve geçmişten ders aldıysak, ve bu kadar temkinliysek ve hukuk içindeysek. Sizce devletin mağdur ettiği vatandaşlarından en azından bir özür dilemesi gerekmez miydi? Bugüne kadar OHAL kapsamında atılan KHK'yla atılıp görevine geri dönmüşlerden hak ihlali yaşayıp hakları iade edilmişlere devlet adına bir tek özür gelmedi." şeklinde bir soru yöneltti. 


Soruyu yanıtlayan Mehmet Uçum, soykırım itirafında bulundu. Özrün siyasi pozisyon ve tutum olduğunu kaydeden Uçum, özür dilemenin koşullarının oluşması gerektiğini belirtti. 

DEVLET KOŞULLAR OLUŞURSA ÖZÜR DİLER
Zamansız özür dilemenin de gecikmiş özür dilemenin de anlamlı olmadığını söyleyen Uçum, "Mücadelenin böyle bir noktada olduğu bir yerde bu devlet yani kendini demokratik yoldan güçlendirmeye çalışıp, demokratik bir akıl oluşturmaya çalışan bu devlet mücadelenin belli bir aşamasından sonra Türkiye'de hukuk düzenine ilişkin reform süreçlerine ilişkin belli bir aşamadan sonra onun koşullarının oluştuğunu gördüğü anda onu yapar." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DEKİ SOYKIRIMI ABORJİNLER VE KIZILDERİRİLERLE BİR TUTTU
Bugün devletten özür dilemesinin talep edilmesine değinen Uçum, devletin mücadele ettiği riskli alanlar açısından bir zaaf oluşturacağını söyledi.
Dikkat edilmesi gereken bir konu olduğuna vurgu yapan Uçum, bugün yaşanan soykırımları Avusturalya ve ABD gibi devletlerin geçmişte yaptıkları soykırımlarla bir tuttu. Demokratik devlet sistemlerinde bu şeyler olduğunu kaydeden Uçum, şu şekilde devam etti: "Aborjinlerden Avusturalya kaç yıl sonra özür diledi. kızılderililerden ABD kaç yıl sonra özür diledi. Ermenilerle ilgili Türkiye kaç yıl sonra taziye yaptı."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ