Erdoğan 'tek tip kıyafeti' Guantalamo ile savundu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sudan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.
Gazetecilerin yeni yayımlanan iki KHK'yı sormaları üzerine Erdoğan, tek tip kıyafetle ilgili, "Zannediyorum şöyle bir şey anlaşılıyor. Cezaevine girdiğinden itibaren tek tip elbise… Böyle bir şey yok. Duruşmaya gelirken bu insanlar tek tip kıyafet giyecek" dedi.

Erdoğan havalimanında yaptığı açıklamada tek tip kıyafet uygulamasını insanlık dışı işkencelerle sürekli gündeme gelen Guantanamo ile savundu.

Erdoğan'ın açıklamsı şöyle;"KHK'ya gelelim. En önemli diyebileceğim şey, bu tek tip elbise meselesi. Bu konuda adalet bakanlığına inisiyatifi verilen; örneğin bayanlarla ilgili burada çözüm yolları da var. Fakat burada zannediyorum şöyle bir şey anlaşılıyor. Cezaevine girdiğinden itibaren tek tip elbise… Böyle bir şey yok. Duruşmaya gelirken bu insanlar tek tip kıyafet giyecek.

Öyle kravatlı, çok havalı şekilde duruşmaya gelmeyecekler. Tek tip elbiseyi girecek. Bunların içerisinde tulum giyecek olanlar var, çift şey var. Bayanların giyim şekli çok daha farklı olarak değerlendirecek. Bu aslında mağdurların, mazlumların bir talebidir de. Diyorlar ki yani bunlar, benim evlatlarımı öldürdü, şehit etti. Ama nedir bu halleri? Bunlar darbeci, terörist, nasıl geliyorlar? Aslında bu sese bir kulak vermedir. Bu sese kulak vermenin de bir adımıdır. Bu Türkiye'nin kendine mahsus bir olay değil. Şu anda Amerika bunu uyguluyor. Daha ileri gideceğim, Guantanamo'da tek tip kıyafetle yaşam şekli oluşturulmuştur. Son duruşmada ayaklarına zincir vurmuşlardır, zincirle mahkemeye getirmişlerdir. Türkiye böyle bir uygulama yapmıyor. Sadece eline kelepçeyi vuruyor, duruşma salonunda da bunu alıyorlar."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ