Erdoğan rejiminin cezaevinde kanser ettiği genç akademisyen hayatını kaybetti

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL sürecinde ihraç edilip tutuklanan kanser olduktan sonra tahliye edilen genç akademisyen Doç. Dr. Ahmet Turan Özcerit hayatını kaybetti.
Ahmet Turan Özcerit'in vefat haberini oğlu Sinan Özcerit sosyal medya hesabından açıkladı.

Sinan Özcerit, "Babam son anlarında yatağından kalktı, kollarını sıvazlayarak abdestini aldı, anneme ve kardeşlerime sarıldı ve ruhunu teslim etti. Dualarınızı eksik etmeyin. Mücadelesi bitmedi..." dedi.

OHAL sürecindeki Hizmet Hareketine yönelik yürütülen kitlesel soykırım kapsamında Sakarya Üniversitesi öğretim üyeliğinden ihraç edilen Özcerit, yaklaşık 14 ay tutuklu kaldı. Bu süre içinde Bandırma Cezaevinde aşırı sancılar, iştansızlık, kısa zamanda aşırı kilo kaybı gibi şikayetlerden dolayı hastaneye götürüldü.


Bandırma’daki hastane yetersiz kalınca Özcerit, daha büyük bir hastane olan İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Buradaki incelemeler sonucunda ‘karaciğe ve bağırsağında tümör ” tespit edilen Özcerit’teki kitle metastas yaparak vücuduna yayılmıştı. Hastalığı ileri seviye kanser olan yanında refekatçi bile bulunmayan Özçerit, eşi ve çocuklarıyla dahi görüştürülmüyordu.

Özcerit serbest bırakılmak yerine jandarma gözetiminde mahkum koğuşunda kalmaya devam etti.

Yoğun çaba sonunda tahliye edilen Ahmet Turan Özcerit’in hastalığı ilerlemeye devam etti. Oğlu Sinan Özcerit twitter hesabından yaptığı açıklamada;

“Babam Doç. Dr. Ahmet Turan Özcerit kanser teşhisi konduktan sonra tahliye edilmişti. Tedavisi devam ediyor ancak durumu iyi değil. Dualarınızı eksik etmeyin. Tarih Bunlarıda Yazacak” ifadelerine yer vermişti.

Hastalığa daha fazla dayanamayan Doç. Dr. Ahmet Turan Özcerit bugün vefat etti.

Oğlu Sinan Özcerit ise, ​"Babam son anlarında yatağından kalktı, kollarını sıvazlayarak abdestini aldı, anneme ve kardeşlerime sarıldı ve ruhunu teslim etti. Dualarınızı eksik etmeyin. Mücadelesi bitmedi...Cenazemiz ikindi namazına müteakip Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na defnedilecek."  sözleriyle babasının ölüm haberini duyurdu..
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ