Erdoğan rejiminin canına kıydığı insanlara bir yenisi eklendi

Kontrollü darbe girişiminden sonra cezaevinde yapılan işkencelerle öldürülen Gökhan Açıkkollu’nun ölümünden sonra HSYK eski Üyesi Hakim Teoman Gökçe de eklendi.
İşkence sonucu gerçekleşen bu ölümler hükümet yetkilileri ve onların tetikçilerinin dile getirdiği ‘işkence yapın’ söylemlerini akla getirdi.
 
Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz kontrollü darbe girişiminin ardından tutuklanan 50 bine yakın insan var. Bunlardan büyük bir kısmı farklı şekillerde işkencelere maruz kalırken, bir kısmı da çok ağır fiziksel şiddet de gördü. Bu işkenceler, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu gibi uluslararası kuruluşların hazırladığı raporlarda da yerini aldı.
 
Hükümet, uluslararası kuruluşların belgelendirdiği ‘işkence yapıldığının’ doğru olmadığı iddia ediyor. Ancak, cezaevlerinde işkenceden dolayı gerçekleşen ölümler bunun doğru olmadığını gözler önüne seriyor. Örneğin, Öğretmen Gökhan Açıkkollu darbeden hemen sonra gözaltına alınıp 13 gün boyunca işkence görmüştü. Gördüğü işkenceye daha fazla dayanamayıp 28 Temmuz 2016 tarihinde işkenceden öldüğü belgelerle kanıtlandı.

 
ESKİ HAKİM TEOMAN GÖKÇE DE İŞKENCE VE PSİKOLOJİK BASKILARA DAYANAMADI

Darbe Girişimi'nden sonra başlatılan kitlesel operasyonlarla tutuklanarak cezaevine konulan HSYK eski Üyesi Hakim Teoman Gökçe, cezaevindeki işkence ve psikolojik şiddete dayanamayarak vefat etti.
 
15 Temmuz darbe girişiminden sonra Cemaat iddiasıyla tutuklanan Eski HSYK Üyesi Teoman Gökçe’nin Sincan Cezaevi'nde kalp krizi sonucu öldüğü şeklinde bilgi verildi. Ancak Hakim teoman Gökçe'nin cezaevine girdiği ilk günden beri fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığı öğrenildi.
 
Öğretmen Gökhan Açıkkollu ve Eski Hakim Teoman Gökçe’nin işkenceden dolayı ölmesinin ardından hükümet yetkilileri ve onlara yakın tetikçilerin dile getirdiği ‘işkence’ yapın sözleri akıllara geldi.
 
“KONUŞMAZSA AİLESİNİ ÖLDÜRÜYORLAR...”

Havuz kanalı olan TGRT Haber kanalındaki Medya Kritik programında Tetikçi Fuat Uğur ve Cem Küçük, hükümete işkence yapılması için çağrıda bulunmuştu.
Programda Cem Küçük, “Gideon'un Casusları kitabında vardı. Ajan yapmak istiyor mesela Filistinlilerden birini. Ajan olmuyor adam, kabul etmiyor. Gidiyor ailesinden birini tak diye öldürüyor. Gene yapmıyor, gene öldürüyor. Ondan sonra mecburen. Kaç tane bölye ajanı var. Adam canı pahasına... Havlu tekniği var biliyorsun. Yüze havluyu atıyor yukardan aşağıya suyu döküyor bu arada boğuyor. Ya bir sürü şey denersin…” demişti.
 
 
"GEBERTİN BİZİ’ DİYE YALVARACAKLAR”
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de Denizli 'Demokrasi nöbeti'ne katılanlara hitap ederken, "Bunlara öyle bir ceza vereceğiz ki, 'Keşke geberip, gitseydik' diyecekler." İfadelerini kullanmıştı.
Zeybek’çinin 01 Ağustos 2016 tarihinde Denizli’de yaptığı açıklama şöyle:

 15 Temmuz 2016 tarihinden birkaç gün sonra kapalı bir alanda binlerce kişinin önünde yaptığı konuşmada şunları demiştir: "Bu toprakların evladı olmayı hak etmeyen o hainler, aklını ve ruhunu biryerlere satmış; bazıları diyor ki falancanın, fetönün köpekleri, (sakın ola ki köpeklere hakaret etmeyin, köpeklere yazık olur; ayıp olur). Onlar köpek olma şerefine bile layık değildir çünkü. Onlar köpek bile olamazlar. ... Bu hainler millet ne diyorsa onunla cezalandırılacak. Bazen böyle öyle hale gelirler ki "gebersek de kurtulsak" derler ya bazıları; bunları öyle bir cezalandıracağız ki, bırak idamı "gebersek de kurtulsak" diye yalvaracak bunlar. Bunları yalvarttıracağız böyle. Bunları öyle deliklere atacağız ki, öyle deliklerde bunlar cezasını çekecek ki, bir daha nefes aldıkça o Allah'ın güneşini görmeyecekler. Güneş yüzü görmeyecekler. Bir daha insan sesi duymayacaklar. Onun için "gebertin bizi" diye yalvaracaklar. "Gebertin bizi" diye... Biraz önce dediğim gibi, o deliklerde geberelim de kurtulalım diye yalvartıcağız bunları; bundan emin olun. Lağım faresinde tutup getirip bu milletin önünde bu millete hesap verdireceğiz; bundan kuşkunuz olmasın."
 
“F... İÇİN EN İDEAL İNFAZ YÖNTEMİ OSMANLI'DA VARMIŞ”
 
Havuz’un önemli internet sitelerinden Haber7.com’da F… iddiasıyla tutuklananlar için işkence yöntemlerini araştırmış ve bulmuş da. Bulduğu yöntemin hükümet yetkililerince iyi anlaşılması için görsellerle destekledikleri haberde hükümet yetkililerine akıl vermek de unutulmamış.

Haber7.com’un işkenceyle ilgili haberi şöyle:

Devlete başkaldırıp isyan edenler hakkında sorgu, soruşturma, mahkeme vesaire gibi işler ile pek fazla vakit harcanmayıp kararın hemen verildiği günlerden bir infaz örneği.
 
17. asırda ayaklanmaya, askerî tesisleri basmaya ve devlete silâh çekmeye kalkışanların âkıbeti İstanbul’un Eminönü semtinde kurulu olan “çengel”de son bulur, çengele geçirilen isyancılar halkın gözleri önünde yavaş yavaş can verirlerdi.”
 
 Kaynaklar: 
 
http://www.haber7.com/gazeteler/haber/2379662-feto-icin-en-ideal-infaz-yontemi-osmanlida-varmis
 
https://odatv.com/sallandir-ayagindan-camdan-asagi-1212171200.html
 
http://www.hurriyet.com.tr/bir-daha-gun-yuzu-goremeyecekler-40177734


HABER: AKTİFHABER 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ