Cezaevlerindeki anneler ve bebekleri için özgürlük kampanyası

​HDP Kocaeli milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevindeki anneler ve bebeklerinin serbest bırakılması için bir kampanya başlattı.
Gergerlioğlu, change.org platformunda başlattığı kampanyada, Adalet Bakanlığı’na hitaben bir dilekçe kaleme aldı. Gergerlioğlu dilekçesinde, hamile ya da altı aydan daha küçük bebeği olan kadınların tutuklanmasının yasaya aykırı olduğunu vurguladı.

Tutuklanmaları yasak olmasına rağmen cezaevinde bulunan kadınları isim isim belirten Gergerlioğlu, AİHM’nin, tutuklamayı ‘en son başvurulacak tedbir kararı’ olarak çok kez tescil ettiğini hatırlattı.
BU SAVCI VE HAKİMLER SUÇ İŞLİYOR

AİHM’nin içtihad ve açık hükümlerine rağmen, yasayı uygulamayan savcı ve hakimlerin suç işlediklerini belirten Gergerlioğlu dilekçesini şu sözlerle bitirdi:

“İşkence ve insanlığa karşı suçlarda zaman aşımı işlemez. Tarihin kara sayfasına girilmek istenmiyorsa derhal hamile ve doğum yapmış ve halen cezaevinde tutuklu kadınlara yönelik kanun işletilmeli ve cezaevlerindeki hamile ve doğum yapmış kadınların tahliyesi  derhal sağlanmalıdır”.

Gergerlioğlu, kampanya için “Bir an once bu zulmü bitirelim” notunu da düştü. 


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ