Cezaevinden ailesini arayan tutuklu: Elektrikli işkence yapılıyor

Cezaevinde tutulan tutuklulardan Hadi Elçiçek, Tarsus T Tipi cezaevinde kendilerine 7 Aralık'tan bu yana elektrikli işkence uygulandığını söyledi.
Tarsus T Tipi Cezaevi'nde tutuklu Hadi Elçiçek, telefonla aradığı ailesine 7 Aralık'tan bu yana işkenceye maruz kaldıklarını ifade etti. Elçiçek, "Darp edilip, hücreye konuluyoruz. Süngerli odalara konularak işkence görüyoruz. Elektrik işkencesine de maruz kalıyoruz." dedi. Tutuklulara yönelik baskı ve hak ihlallerinin yanı sıra işkence iddialarıyla gündemde olan Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki uygulamalara neredeyse her gün bir yenisi ekleniyor. 7 Aralık'tan bu yana sayım sırasında darp edilen tutuklulara götürüldükleri süngerli odada elektrik verilerek işkence edildiği iddia edildi. 
 
Cezaevinde tutulan tutuklulardan Hadi Elçiçek, 16 Aralık'ta oğlu Serkan Elçiçek ile yaptığı telefon görüşmesinde yaşananları anlattı. Babasının 7 Aralık'tan bu yana sistematik işkenceye maruz kaldıklarını belirttiğini kaydeden Elçiçek, babasının "Koğuşumuz keyfi bir şekilde aranıyor. Sayım sırasında tek sıra halinde sayım dayatması yapılıyor. Bunu kabul etmediğimizde ise darp edilip, hücreye konuluyoruz. Daha sonra ise tek tek süngerli odalara konulup işkenceye maruz kalıyoruz. Elektrik işkencesine de maruz kalıyoruz. Koğuşta 7 kişi var ve hepimiz bu işkenceye maruz kalıyoruz. Bu konuda kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz" dediğini belirtti. 
 
'İŞKENCE RUTİN BİR HAL ALDI'

 
Babası ve arkadaşlarının geçtiğimiz Ekim ayından da işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını kaydeden Elçiçek, konuyla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'ne başvurduğunu söyledi. Cezaevindeki işkencenin rutin bir hal aldığının altını çizen Elçiçek, "Babam ve diğer arkadaşları cezaevine geldikleri ilk günden beri işkenceye maruz kalıyor. Bir süre önce işkence olayı durmuştu. Ancak 7 Aralık'tan sonra tekrar bu işkenceler başladı. Babam ve diğer tutuklular üzerindeki baskı ve işkence son bulsun" diye konuştu.  
 
İşkence iddialarına ilişkin ulaştığımız cezaevi yetkilileri ise, iddiaların doğru olmadığını belirtmekle yetindi.
(mezopotamya ajansı)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ