Cezaevinde kadınlara saldırı: Apar topar hastaneye kaldırdılar

Kadınlar saldırıya uğrayarak çıplak aramaya maruz bırakıldı.
Ankara Barosu Cezaevi Sorunları İnceleme Komisyonu’na bağlı avukatlar Ayşegül Çağatay ve Ercan Sadık İpekçi ile Avukat Hakları Merkezi’nden avukat Fatih Gökçe, 19-27 Aralık 2018 tarihleri arasında Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde yaşanan “kötü muamelelere” ilişkin rapor hazırladı. Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Sincan Kadın Cezaevi’nde haftalık 10 saat uygulanması gereken sohbet hakkının 3 saate indirilerek kısıtlanması üzerine bazı siyasi mahkûmların iki hafta önce eyleme başladığı ifade edilen raporda, eyleme katılan 5 kadın mahkûmun yaşadıkları özetle şöyle anlatıldı:

SALDIRI SONRASI KADIN MAHKUMLAR APAR TOPAR HASTANEYE KALDIRILDI

-Tutuklu kadınların anlatımına göre eylem yapan koğuşlardan birine gardiyanlar tarafından saldırıda bulunulduğu, bu koğuşta bulunan 2 tutuklunun (Semiha Eyilik, Aysun Akdağ) apar topar Kandıra Hapishanesi’ne sevk edildiği, bu koğuşta bulunan diğer kadın tutukluların tekli tecrit hücrelerine konulduğu öğrenilmiştir. Tekli hücrelere konulan Fadik Adıyaman, Gülhan Sağaltıcı, Elif Akkurt, Eda Kaya ve Şirin Ayaz hücrelere konuldukları andan itibaren koğuşlarına geri götürülmek talebi ile açlık grevi yapmaya başlamışlardır.


HİJYENİK OLMAYAN HÜCRELERE ATILDILAR

-Kapatıldıkları hücrelerin çok pis olduğu ve kendilerine hiçbir temizlik malzemesi verilmediği bildirilmiştir. Kadınlar ilk 6 gün sabun ve peçete dahil hiçbir temizlik malzemesine ulaşamamışlardır. Hücrede tutulan kadınlar soğuktan ve hijyenik olmayan koşullardan kaynaklı ishal, yüksek ateş, enfeksiyon gibi rahatsızlıklar yaşadıkları bildirilmiştir.

BAYGIN KADINA ÇIPLAK ARAMA YAPILDI!

-Hücrelerdeki bu insanlık dışı durumu protesto etmek için hükümlü Elif Akkurt, 24 Aralık’ta tarihinde 08.30 saatlerinde yatağını ateşe vermiş, dumandan etkilenerek bayılmış baygın bir şekilde hastaneye kaldırılmadan evvel kendisine çıplak arama yapılmıştır. Elif Akkurt’a aynı gün içinde toplam 4 sefer çıplak arama yapılmıştır.

REGL DÖNEMİNDEKİ KADININ PEDİNE KADAR BAKILDI

-Tekli hücrelerde tutulan Şirin Ayaz, Gülhan Sağaltıcı ve Eda Kaya’nın hücrelerine çok kalabalık bir gardiyan grubu gelmiş ve 2. müdürler önünde çırılçıplak soyularak aranmışlardır. Regl dönemindeki bir müvekkilin pedinin içine dek bakıldığı bildirilmiştir.

MAHKUMUN OMURLARINDAN İKİSİ ÇATLADI

Bu onursuz arama saldırısı sırasında Şirin Ayaz’ın omurlarından ikisi çatlamıştır. Gülhan Sağaltıcı’nın kollarındaki morluklar ve tırnak izleri ziyaret eden avukatlar tarafından tespit edilmiştir. Ayrıca Şirin Ayaz’ın sağ gözünün ve yüzünün sağ tarafının şişmiş ve morarmış olduğu, sağ elinin parmaklarını düz tutamadığı avukatlar tarafından gözlemlenmiştir. 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ