Cezaevinde ayakta sayım vermeyen tutuklulara hem darp hem de ceza

Daha önce de cezaevinde kötü muameleyle gündeme gelen Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde ayakta sayım vermeyen 111 tutukluya 2 ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası verildi.
Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi idaresi 111 tutukluya kötü muameleyle tekrar gündeme geldi. Askeri nizamda ayakta sayım vermedikleri için gardiyanlarca darp edilen 111 tutukluya 2 ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası verdi. 

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığı, cezaevinde 16 Şubat’ta ayakta sayım vermedikleri gerekçesiyle gardiyanlar tarafından darp edilen 114 tutuklu hakkında disiplin soruşturması başlattı. Kurul, disiplin soruşturması kapsamında tutukluların ifadelerini aldıktan sonra 2 Mart’ta kararını açıkladı. Kararda, cezaevinde kalan 114 tutuklunun 16 Şubat’ta sayım yapıldığı esnada eş zamanlı olarak “baskılar bizi yıldıramaz”, “kahrolsun faşizm”,  “insanlık onuru işkenceyi yenecek” şeklinde slogan atarak kapılara vurup sayım vermek istemedikleri, ayakta sayım alınmasına direnerek sayım alınmasına engel olmaya çalıştıkları hazırlanan tutanak ile anlaşıldığı ileri sürüldü. 
 
ŞİDDET GÖRMEZDEN GELİNDİ 

 
Kararda, soruşturma kapsamında tutuklulardan alınan ifadelerinde genel olarak özetle, “15/02/2018 tarihinde akşam sayımında görevli memurların yarından itibaren sayımların ayakta alınacağının sözlü olarak tebliğ edildiği, ayakta sayımın insani ve ahlaki değerlere uygun görmedikleri için ayakta sayım vermedikleri, görevli memurların kendilerini kollarından tutarak zorla kaldırmaya ve havalandırmaya götürmeye çalıştıkları, onur kırıcı bir şekilde fiziki müdahale olduğu için buna tepki olarak slogan attıkları, bu esnada sandalyelerin kırıldığını” şeklinde beyanda bulundukları aktarıldı. 
 
Kararda, soruşturma kapsamında Ercan Binay ve Cemalettin Gürsoy isimli hükümlülerin savunmalarını yapmaları için tebliği yapıldığı,  belirlenen süre içerisinde herhangi bir savunma dilekçesi vermedikleri kaydedildi. 
 
ADALET BAKANLIĞININ  ‘AYAKTA SAYIM’ YAZISI ORTAYA ÇIKTI 
 
Disiplin soruşturması sonucunda 111 tutukluya ceza veren kurul, bunun gerekçesini şöyle açıkladı: “Soruşturma evrakı bir bütün olarak incelendiğinde 16 Şubat 2018 tarihinde, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünün 07/02/2018 tarih ve 77204178-207.99/1723-19321 sayılı yazısında sayımların belli bir nizamda ayakta alınması istenildiğinin, sayım alınması için odalara gidildiğinde hükümlü ve tutukluların ayakta sayım alınmasına karşı çıkarak eş zamanlı olarak slogan attıkları bunu da vermiş oldukları ifadelerinde kabul ettikleri, yapmış oldukları davranış ile kurumda korku ve panik ortamı yarattıkları, bu sebeple 5275 Sayıl Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 43. Maddesinin 2. Fıkrasının a ve d bentlerinde (Sayım yapılmasına karşı çıkmak. Kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde söz söylemek veya davranışta bulunmak.) kapsamında değerlendirilerek 2 ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası ile cezalandırılmasına.” 
 
Kurul, 3 tutukluya ise disiplin cezası verilmesine yer olmadığına karar verdi. Disiplin cezası verilen tutukluların avukatları, Elazığ İnfaz Hâkimliği’ne itirazda bulunacak. 
 
Öte yandan cezaevinde ayakta sayım dayatmasına kabul etmeyen bazı tutukluların gardiyanlarca tehdit edildiği, tek kişilik hücrelere konulduğu öğrenildi. 
 
AVUKATLAR DIŞINDA KİMSEYLE GÖRÜŞTÜRÜLMEYECEKLER
 
Disiplin cezası kapsamında 2 ay boyunca avukat dışında kimseyle görüştürülmeyecek tutukluların isimleri şöyle: Yalçın Keskin, Alan İbrahim, Adnan Çakı, Bahattin Keskin, Bedri Çakın, Enver Toptaş, Hayrettin Adlığ, Metin Benice, İbrahim Halil Kılıç, İlhan Bengi,  Hüseyin Öktar, Uğur Ahmet Yaşar, Mahsum Yel, Şahin Tiryaki,  Mehmet Şirin Çelik, Muhittin Sav, Ferit Bademkıran, Necmettin Sonyacı, Halil İbrahim Akyol, Ahmet Tekin, Ömer Uyan, İdris Yalçın, Abdullatif Eleftoz, Hüseyin Polat, Halil Bilir, Erdal Arslan, Murat Akkurt, Sudan Akıncı, Yüksel Yıldırım, Hüseyin Olan, Murat Munzur, Nesih Deriner, Mustafa Yiğit, Kadir Kevser, Ahmet Küze, Hamdullah Beri, Muhammed Ali Arıktekin, Mehmet Çamık, Mustafa Geylan, Necip Özdil,  Mahsun Ceylan, Mahsun Ortaç, Mesut Yaşasın,  Adem Bedir, Muhtullah Rabulut, Nihat İlik, Yıldırım Tunç, Hüseyin Solmaz,  Mehmet Sıddık Ayaz, Mustafa Zorlucan, Ünal Yiğit, Mahmut Soner, Refik Kaçar, Cihan Gökalp, Erol Çetin, Ercan Binay, Cemalettin Gürsoy, Burhan Renkli, Mahmut Bayram, Fendi Yiğit, Aziz Çiçga, Nurullah Akyüz,  Murat Mengüş, Mehmet Dursun, Yaşar Arslan, Beyar Uğurlu, Kasım Sözen, Çetin Atlan, Metin Erdem, Serkan Özer, Ali Çetin Dağkan, Amed Kıran, Furkan Uğur, Turan Çelik, Metin Tanrıverdi, Muhittin Çabuk, Mehmet Sıddık İşiyok, Abdullatif Kandemir, Mustafa Ertukuş, Nimet Yıldız, Ergin Doğru, Ferman Altuntaş, Fırat Zaman, Ferdi Kabar, Naşit Kızılkaya, Ogır Topdemir, Serkan Eren, Giyasettin Filizay, Barış Dayan, Şükrü Yılmaz, Tahsin Çoşar, Yasin Günför, Mustafa Çelik, Serdal Kocakaya, Ümran Cengiz, Behzat Çakar, Rehber Akdoğan, Mehmet Demir, Şirvan Demir, Menduh Kacak, Necattin Korkankorkmaz, Vedat Özer, Ömer Faruk Kılıç, Mahmut Alp, Sinan Demir, Eser Benzer, Ferdi Yılmaz, Rıdvan Kahraman, Soner Öz, Yakup Akkan.
(Mezopotamya Ajansı)

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ