Cemevini basıp işkence yaptılar

Polis cemevini basıp herkesi gözaltına aldı, ortalığı gaza boğup işkence yaptı.
İstanbul Kuruçeşme Cemevi’nde polisler Av. Barkın Timtik’i darp ederek gözaltına aldı. Avukatlar ise yaşananları meslek üzerine sürdürülen sistematik bir yıldırma politikası olarak gördüklerini ifade ettiler.

Av. Barkın Timtik, 15 Aralık’ta bir yemek daveti için gittiği Kuruçeşme Cemevi’nde polisler tarafından gözaltına alındı. Dört gündür gözaltında tutulan Timtik’in avukatlarıyla görüşmesi ancak dördüncü gününde gerçekleşebildi. Timtik, avukatlarıyla yaptığı görüşmede gözaltına alınırken ve gözaltı esnasında polis tarafından darp edildiğini söyledi.

Timtik, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi:


"Yemekten önce ben müvekkilim ile görüşüyordum. Cemevi bahçesinde birden akrepler ve bir araç dolusu polis geldi. Hızlıca içeriye girip bahçedekileri döve döve arabaya bindirdiler. Cemevinin içindeki 3-4 yaşındaki çocuklara ve bana silah dipçikleriyle vurdular. Sonra yemek salonunda bulunan insanların üzerine yoğun bir şekilde gaz sıktılar ve içeride bulunan herkesi gözaltına alarak Cemevinin karşısındaki basketbol sahasına üst üste attılar ve üzerimize gaz sıkarak ateş etmeye devam ettiler. Bu esnada benimde gaz kapsülü yüzüme isabet etti.Gözaltına alırlarken saçlarımı çekerek yoldular. Gözaltı aracına bindirdikten sonra da bir polis gelerek yüzüme yumruk attı."

AMAÇ SAVUNMAYI SUSTURMAK

Avukat Barkın Timtik’in gözaltında işkence görmesine ilişkin yaşanan dehşetle alakalı Av. Aytaç Ünsal BirGün’e değerlendirmede bulundu. Av. Ünsal, yaşananların savunmaya yönelik sistematik bir saldırı olduğunu işaret ederek, “Biz avukatları gözaltına aldığınızda ya da tutukladığınızda işimizi yapmaya devam ediyoruz. Bu her gün yaşandığında bile işlerimize devam ediyoruz. Gözaltına alıp bir de üstüne işkence yapıyorsunuz, avukatlar işlerine yine devam ediyor. Avukatları işlerinde durdurmanız için öldürmek mi gerekir?

Bu diğer avukatlara yönelik açık bir mesaj ve savunmayı susturma meselesi. Bu denli normalleşen bir pratik yerleşirse avukatlar notere dönüşecek. Avukatlar sadece rolünü oynayan, kağıt imzalayan kişiler olacak. Bu sayede iktidarın yaptığı adaletsizlikler daha kolay gizlenecek” sözlerini kaydetti.

SAVCININ HABERİ OLMADAN GÖZALTI SKANDALI
Av. Ünsal, Öte yandan avukatlara yönelik sistematik olarak uygulanan şiddet sarmalının bir örneğinin de geçen hafta Adana BAROSU’na kayıtlı Av. Tugay Bek adlı kişinin gözaltına alındığında da yaşandığını ifade etti. Soruşturmaların savcılar tarafından yürütülmesi gerektiğini ancak gelinen noktada polisin keyfi bir şekilde kişileri gözaltına alabildiğini hatırlatan Ünsal, avukatlara yönelik gözaltılarla beraber yaşananların genel siyasi niyetin de bir parçası olduğunu vurguladı.

Öte yandan, bu gözaltı kararında görevli olduğu düşünülen savcı, Barkın Timtik’in avukatları tarafından hukuksuzluklarla alakalı bilgi alınmak üzere arandı. Savcı, cevap olarak avukatlara, “Ben gözaltı talimatı vermedim ve bir avukatın gözaltına alındığını bilmiyorum, buna dair bir dosya gelmedi bana” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ