ByLock kullanmadı ama tanık beyanıyla 2 çocuk annesi 7 aydır tutuklu

AKP Hükümetinin kitlesel kıyıma dönüştürdüğü ByLock ile ilgili mağduriyet haberleri gelmeye devam ediyor. Bylock kullanıcısı olmadığı anlaşılan, ancak tanık beyanları nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunan binlerce kişi duruma isyan ediyor.
AKP Hükümetinin kitlesel kıyıma dönüştürdüğü ByLock ile ilgili mağduriyet haberleri gelmeye devam ediyor.  Bylock kullanıcısı olmadığı anlaşılan, ancak tanık beyanları nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunan binlerce kişi duruma isyan ediyor. ByLock kullanıcısı olmamasına rağmen 7 aydır tutuklu 2 çocuk annesi E.K., Ankara'da öğretmenlik yapıyordu. İki çocuk annesi 33 yaşındaki E.K., 17-25 Aralık sürecinden önce kamuoyunun ve devletin o zamanlarda masum bir sivil toplum hareketi olarak bildiği ve müspet kanaat getirdiği döneme ilişkin tanık beyanları nedeniyle 7 aydır Sincan kadın kapalı cezaevinde tutuklu bulunmaktadır.

17-25 Aralık 2013'teki yolsuzluk soruşturmalarından sonra, kişilerin terör örgütü ile irtibatının olup olmadığına ilişkin ByLock, Bankasya, dershane-okul ve abonelikleri delil olarak gösterilmektedir.

Öğretmen E.K.'nın Bylock kullanıcısı olmadığı anlaşılmasına rağmen, hakkında 3-4 kişinin 17-25 öncesindeki döneme dair tanık beyanları nedeniyle 7 aydır Sincan kadın kapalı cezaevinde 2 yaşındaki çocuğuyla birlikte kaldığı öğrenildi.


F... üyeliği için aranan, Bank Asya hesabı bulunması, sendikalarına üye olma, F.. kurumlarında daha önce çalışma gibi şartlar dahi olmamasına rağmen, bazı Anayasal suçlarla mücadele savcıların tanık beyanlarını üstün bir delil olarak yorumlamaları bu tür mağduriyetlere kapı aralıyor.

7 aydır tutuklu bulunan öğretmen E.K'nın ateşli havale riski olan, ilkokul 2. sınıfa giden oğlu, şehir dışına giderek babaannesinin yanında yeni bir okula devam etmek zorunda kalmış ve yaşadıkları nedeniyle ağır bir travma geçirdiğinden psikiyatrik takip ve tedavi görmekte...

E.K öğretmenin, doğumunda meydana gelen gelişim geriliği riski bulunan 2 yaşındaki kızı ile cezaevinin zor şartlarında 7 aydır tutuklu bulunması adeta bir ailenin parçalanmasına yol açtı.

Tutuklu anne E.K'nın yakınları "Kim suçluysa kadın olsun, erkek olsun en ağır cezasını çeksin; ancak sadece tanık beyanlarıyla bir kadının uzun süre tutuklu bulunmasına anlam veremiyoruz" şeklinde ifadeler kullanıyor. Uzun tutukluluk nedeniyle E.K'nın çocuklarının rahatsızlıklarının bulunması ve gelişim döneminde olmaları nedeniyle ileride kalıcı bir hastalıkla karşılaşmalarından endişe duyuluyor.

Eşiyle birlikte zaten kamudan ihraç edilmiş olan Öğretmen E.K.'nın yakınları, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yücel Kocaman'dan yardım talep ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ