Bayburt cezaevinde tutuklulara psikolojik işkence yapılıyor

Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklulara yönelik ihlaller ve sindirme çalışmaları yapılıyor. Tutuklular, ‘Diğer cezaevlerinde işkenceler başladı, sıra size de gelecek.’ denilerek psikolojik şiddete maruz bırakılıp sindirilmeye çalışılıyor.
Türkiye’de 15 Temmuz kontrollü darbe girişiminin ardından 50 binden fazla kişi tutuklandı. Bu tutuklamalarla cezaevleri kapasitelerinin çok üstünde doldu. Bununla birlikte her geçen gün demokrasiden uzaklaşılan ülkede, tutuklulara çeşitli işkenceler yapılıyor. Bu işkenceler uluslararası hak örgütlerinin yapmış olduğu araştırma raporlarına da yansımış durumda.

Her gün çok sayıda hak ihlalinin yaşandığı ülkede, bugün de Bayburt’ta meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklulara yönelik ihlaller ve sindirme çalışmaları yapılıyor.
Tutuklulara olur olmaz saatlerde sayım yapılıyor. Beklenmedik şekilde koğuşları basılıyor.


Gece uyumuş olan tutuklular uykuda bile rahat bırakılmıyor. Koğuş pencerelerine taş atılarak korkutuluyor ve rahatsız ediliyor.
Edinilen diğer bilgilere göre tutuklulara yemekler çok kısıtlı veriliyor.

Tutuklular, "Diğer cezaevlerinde işkenceler başladı, sıra size de gelecek." denilerek psikolojik şiddete maruz bırakılıp sindirilmeye çalışılıyor.
Tutuklulara ihtiyaçları ulaştırılmıyor. Ve ulaştırılmasına engel olunuyor. Ufak bahanelerle tutuklular için hayati önem taşıyan ihtiyaçların teslim edilmesi engelleniyor.
Cezaevi çalışanlar ve idaresi bu olumsuz ve hatta suç teşkil eden tavır ve davranışlarına son vermeli. Bu hukuksuzluğun sorumluları hakkında idari ve adli soruşturma yürütülerek bu tür uygulamaların önüne geçilmeli. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ