Araç'ın annesi: Oğlum intihar etmedi öldürüldü, darp izleri vardı..

Antalya'da gözaltındayken intihar ettiği iddia edilen Murat Araç'ın annesi Azize Araç, ensesinde, gözünde ve yanağında darp izleri olan oğlunun iki dişinin de kırık olduğunu söyledi. Anne Araç, oğlunun intihar etmediğini kaydetti.
Antalya'da gözaltındayken intihar ettiği iddia edilen Murat Araç'ın annesi Azize Araç, ensesinde, gözünde ve yanağında darp izleri olan oğlunun iki dişinin de kırık olduğunu belirterek, polislere "Oğlum intihar etmedi, siz öldürdünüz" dediğini belirtti. Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yol kontrolü sırasında üzerinde sahte kimlik bulunduğu gerekçesiyle jandarma tarafından gözaltına alınan ve buradan da teslim edildiği emniyet müdürlüğünde atlayarak intihar ettiği iddia edilen Murat Araç'ın annesi Azize Araç, oğlunun yaşamını yitirmesine ilişkin konuştu. 
 
Yol kontrolü esnasında gözaltına alındıktan sonra jandarma yetkililerinin kendilerini aradığını ve Murat'ın babası ile telefonla görüştüğünü belirten anne Araç, yetkililerin kendilerine Murat'ın üzerinden Aziz T. adında birine ait sahte kimlik bulunduğunu ve gerçek kimliğin bir fotokopisinin kendilerine gönderilmesini istediğini söyledi. Kimliğin fotokopisini kendilerini arayan jandarma yetkililerine gönderdiklerini aktaran anne Araç, gittikleri jandarma karakolunda ağabeyi İlhan Araç'a kardeşinin emniyete sevk edildiği ve oraya gitmeleri gerektiği belirtildiğini aktardı. 
 
'OĞLUM İNTİHAR ETMEDİ ÖLDÜRÜLDÜ'

 
Ardından gittikleri İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün kendilerini Antalya İl Emniyet Müdürlüğü'ne yönlendirdiğini söyleyen anne Araç, emniyette sorgulandıklarını ve çocuklarıyla alakalı sorular sorulduğunu kaydetti. Çocuklarının burada olmadığını söyleyen polislerin kendilerine "Hastane morgunda bir cenaze var. Oraya bakın" dediğini ifade eden anne Araç, ağabeyinin Murat'ın cenazesini teşhis ettikten sonra yoğun ısrarları üzerine kendisinin de içeriye alındığını belirterek gördüklerini şöyle anlattı: "İlk yaptığım şey yüzünü yana çevirmek oldu. Ensesinin sol tarafında derin bir darp izi vardı ve yara derindi. Parmaklarım yaraya battı. Sağ gözünde morluk vardı ve şişmişti. İki dişi kırılmış aynı şekilde yanağında da darp izi vardı ve kulaklarından hala kan akıyordu. Eğilip elini öptüm ve orada bulunan polislere oğlum intihar etmedi, siz öldürdünüz, bu devlet öldürdü dedim." 
 
'GÖZALTINA ALINDIĞINA SEVİNDİM'
 

Oğlunun gözaltına alındığı ve yaşadığını duyduğu an sevindiğini belirten anne Araç, "Öyle bir hale gelmiş ki aileler artık yakalanan çocuklarının ölmediğine, onlarca yıl ceza yemiş olmasına sevinir hale geldi. Benim oğlum intihar edecek çocuk değildi. Benim ciğerimin böyle yanmasına vesile olan herkesin ciğeri aynı şekilde yansın" dedi.
 
'ÖLÜLERİMİZE, ACILARIMIZA SAYGI YOK'
 
Tüm yaşamı boyunca gerçeğin ortaya çıkması için mücadele edeceğini vurgulayan anne Araç, oğlunun cenazesini aldıktan sonra yaşadıklarını ise şöyle dile getirdi: "Orada Cenaze aracı istedik vermediler. Camiye götürüp yıkamak istedik, izin vermediler. Aynı şekilde burada da belediye cenaze aracı vermediği gibi, taziye evini de kullanmamamıza izin vermedi. Mezarı bile kendimiz kazdık." 
 
Evin avlusunda açtıkları taziye çadırının kaldırılması için kendilerini arayan ilçe emniyetinin "Kaldırmazsanız gelip yıkacağız" dediğini söyleyen anne Araç, "Bunun üzerine bizde çadırı kaldırdık. Bu cellat sistemin ölülerimize de acılarımıza da saygısı yok. Bir olmasak var olduğumuz müddetçe bu acıları yaşamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
(mezopotamyaajansı)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ