Ağır ilaçlar alan Emrah Hanım kör olmak üzere ama tahliye edilmiyor

Türkiye'de 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında darbe dönemlerinde ortaya çıkarılan Olağanüstü Hal (OHAL) ile binlerce insan adaletsiz bir şekilde cezaevlerine konuldu ve işkencelere maruz bırakıldı. Onlarca insan cezaevlerinde işkenceden öldü.
Cezaevlerinde Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek askıya alınan adaletle binlerce insan cezaevlerinde ya işkenceden öldü yada cezaevlerinde ağır hastalıklarıyla mücadele ederken tedavi ettirilmedi. Buna son örnek Kuran Kursu hocası ve 3 çocuklu anne Emrah Çelik. 

Türkiye’de resmî rakamlara göre 17.000 Kadın cezaevinde. Tutuklu kadınların bir kısmı 5 yaşını doldurmamış çocuklarını yanlarına alabiliyor. Büyük bir kısmı ise cezaevi şartlarının çocuklar İçin uygun olmaması nedeniyle evlatlarından ayrı kalıyor. Emrah hanımda evladını yanına alamayan bir anne.

Videon isimli youtube kanalında Emrah Çelik'in yaşadığı duruma ilişkin video çalışması hazırlandı. İşte o vide;
Emrah Çelik ismini şimdiye kadar duymadığımız onbinlerce kadından sadece biri. Emrah Hanım 11 yaşında iken annesini kaybetmiş. Babası emekli hava astsubayı Mehmet Akif Usanmaz ise Emrah hanım cezaevindeyken geçtiğimiz mayıs ayında vefat etmiş. Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin talebesi ve hayatını insanlara hizmet odaklı yaşayan abide şahsiyetlerden bu mübarek zat Vefat ederken biri içeride diğeri Hicret’te olan kızlarının ismini sayıklıyor. Kalp krizi sebebiyle ve kızlarına hasretken gözü açık darı bekaya irtihal ediyor.

Çelik Kuran kursu talebeliği ile başlayan dini eğitimine üniversitede de devam ediyor. Emrah Hanım 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Raif Cilasun Kız Kuran Kursunda müdürlük görevini yapan Emrah Hanım, 2015 te Doğum sonrası nükseden hastalıkları sebebiyle işten ayrılıyor. Balıkesir’de Ağustos 2016 yılında önce eşi Halil Çelik içeri alınıyor. Bir hafta sonra ise Emrah Çelik İzmir Şakran Cezaevinin yolunu tutuyor. Terör örgütüne üyelik, yardım ve yataklık yapmaktan yargılanıyor

Çelik ailesinin üç çocukları var. Yusuf Cemil 16, Mehmet Tarık 12, Ömer Said 3,5 yaşında.. Anne ve baba ansızın alınınca çocuklar tüm aile ile iletişimsiz kalıyor. Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından alınan çocuklar kurumda kalıyor. Durumu hemen öğrenen Amcanın müdahalesi ile çocuklar ancak iki hafta sonra alınıp Yengeleri tarafından bakılıyor. Yenge çocuklara bakmak için Balıkesir’e taşınıyor.
Çocuklar iki ayda bir açık görüşte anne ve babalarını görebiliyor. Halil ve Emrah çifti ayrı iki ceza evinde kalıyor. Görüş günü saati geçirmemek için çocuklar adeta yarış atı gibi koşturuyorlar. Çocuklar Kurban bayramında bu koşturmacada babalarını 10 dakika görebiliyor. Birinci dereceden akraba olmadıklarından amca ve yengenin refakat etmesine müsaade edilmiyor.

Emrah hanımın doğum sonrası hastalıkları var. Daha kötüye gitmemesi için ilaç tedavisi görüyor. Bu hastalığın yanı sıra %86 ileri derece görme bozukluğu var. Strese dayalı hiç görmediği oluyor. Doktor ağır strese bağlı olan bu hastalığın ileride göz kaybına sebep olacağını söylüyor.

Bir kapalı görüş günü 3 yaşlarındaki Ömer Said Annemin kucağına oturacağım, öpeceğim diye çok ağlıyor. Bir sonraki görüş günü Abileri ‘Kardeşimiz anneme sarılamayınca rahatsız oldu annemizde üzüldü’ düşüncesiyle küçüğü yanlarına almıyorlar. Emrah hanım evlatlarını görme hasretiyle beklediğinden ziyaret vakti geldiğinde oğlu Ömer Saiti göremeyince baygınlık geçiriyor. Ayıldığında ise oğluma bişey mi oldu diye ağlıyor. Kendini zor teskin ediyor.

Emrah Çelik geçen 16 ay içinde 44 bedenden 36 bedene düşmüş durumda. Babasının vefatını söyleyememiş aile büyükleri. Emrah hanımın babası İçin ördüğü takke ve bereleri alırken kendilerini zor tutmuşlar.
Günümüz Türkiye’sinde yaşanan her olay vicdanlara sesleniyor. 4. Mahkemesi 4 Nisan 2018 de görülecek olan Emrah hanım dakika dakika çocuklarına kavuşacağı günü bekliyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ