Adalet Bakanlığı: Hapishanedeki işkence kamuoyunu ilgilendirmez

Adalet Bakanlığı CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin işkence ve kötü muamele yaptığı için soruşturma açılan memur var mı sorusunu "kamuoyunu ilgilendirmez" diye cevap verdi.


CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 29 Ağustos 2018’de bilgi edinme yasası kapsamında Adalet Bakanlığı’na “Son 10 yılda cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere işkence ve kötü muamele yaptığı gerekçesi ile hakkında soruşturma açılan personel var mıdır?” diye sordu. Bakanlık buna verdiği yanıtta “Kurum içi uygulamalara ilişkin bilgi ve belgeler kamuoyunu ilgilendirmez” dedi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Hakverdi, bakanlığın verdiği yanıta ilişkin şunları söyledi:


“Tutuklu ve hükümlüler ile ailelerinin cezaevinde işkence ve kötü muamele yapıldığı gerekçesi ile bakanlığa ve cezaevleri idarelerine verdiği şikâyet dilekçeleri sürekli artıyor. İlgili idari ve adli mercilerin bu şikayetleri dikkate alarak personel hakkında herhangi bir soruşturma başlatıp başlatmadığını öğrenmek için adalet Bakanlığı’na verdiğim bilgi edinmeye verilen ‘kamuoyunu ilgilendirmez’ yanıtı maalesef işkencecileri korur niteliktedir. İşkence ve kötü muamele insanlık onuruna karşı işlenmiş bir suç olarak dünyanın her yerinden demokrasi ve insan hakları savunucularının takip ettiği bir konudur. Adalet bakanlığı işkence ve kötü muamele yapan personeli gizlemek ve korumak yerine gerekli soruşturmaları açarak bu durumu en şeffaf şekliyle kamuoyuyla paylaşmalıdır.”

Bakanlık, Hakverdi’nin “Cezaevlerinde idare tarafından engellenen ya da yasaklanan yazılı basın ve televizyon kanalları bulunmakta mıdır?” sorusuna ise “kurum güvenliğini tehlikeye düşüren ya da yararlı olmayan yayınlar…” şeklinde somut olmayan bir cevap verdi. Hakverdi, bu tarz ifadelerin ucu açık olduğuna dikkat çekerek, “Cezaevleri idaresi ve gözlem kurullarına keyfi yetki alanları bırakmakta böylelikle de hakkında toplatma ya da yasaklama olmayan yazılı basın, kitap ve TV kanallarının ve hükümlülere ulaşması keyfi olarak engellenmektedir” diye konuştu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ