21 aydır tutuklu bulunan eğitimci İsa Kara sağlık sorunları nedeniyle zor günler geçiriyor

15 Temmuz sonrasında 26.09.2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan eğitimci İsa Kara ağır sağlık sorunları nedeni ile hapishanede zor zamanlar geçiriyor.
34 yıllık memuriyet hayatında öğretmenlik ve Milli Eğitim Bakanlığı Manisa İl Şube Müdürlüğü görevlerini yapan İsa Kara 01.09.2016 tarihinde yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile meleğinden ihraç edildi.

Hizmet Hareketine'ne yönelik yürütülen kitlesel soykırım kapsamında yargılandığı için banka hesaplarına el konuldu, tek gayrimenkul malı olan evi üzerine de tedbir kararı alındı.

İsa Kara 29 günlük gözaltı süresinin ardından Manisa T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildi.


İsa Kara kalp rahatsızlığı nedeniyle doktorunun her türlü stresten uzak kalması gerektiğini belirttiği halde hala tutuklu yargılanıyor.

Ailesinin İsa Kara’nınn sağlık durumu nedeniyle tutuksuz yargılanmasını talep eden 15 dilekçe yazdı ama bütün dilekçeler reddedildi.

Gözaltında bulunduğu 29 günlük süre zarfında nezarethane ortamının kabalalık ve sağlıksız olması İsa Kara'nın sağlığını olumsuz etkiledi..

Sol kolu tutmayan, gözaltına alınmadan iki ay önce anjiyo geçirerek kalbine üç farklı stent takılan, doktorunun ani bir şok yaşadığı taktirde kriz geçirebilir uyarılarına rağmen 21 aydır tutuklu yargılanan İsa Kara'nın ailesi ve yakınları sağlık durumundan endişe ediyor.

Ailesi İsa Kara'nın tutuklu yargılandığı süre zarfı içerisinde defalarca acile götürüldüğünü, devlet hastanesinin mahkum koğuşunda tam sekiz saat elleri kelepçeli bir şekilde tutulduğunu, olumsuz cezaevi koşulları nedediyle geçirdiği bronşit rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırıldığı zaman doktor kendisine “3 günlük istirahat raporu” verdi.

Eşinin verdiği bilgilere göre cezaevi koşulları nedeniyle yürüyemeyen, merdiven çıkamayan İsa Kara cezaevi doktorunun talebi üzerine 11 Nisan 2018 tarihinde gerekli tetkik ve tedavilerin yapılabilmesi için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.
.
Burada 35 kişilik mahkum koğuşunda tedaviye alındı. Gerçekleştirilen tetkiklerin ardından 12 Nisan tarihinde anjiyo yapılmış olup, 13 Nisan 2018 tarihinde yoğun bakım ünitesine alındı. Tedavi esnasında 4 gün boyunca el ve ayakları kelepçelenmek sureti ile yatağa bağlanmış olması her gün belli bir süre yürümesi gereken İsa Kara’nın sağlığını olumsuz etkiledi.

İsa Kara İzmir’de gerçekleşen 45 günlük tedavinin ardından İzmir Buca’da bulunan İzmir 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza infaz Kurumu’na nakledildi. Burada bel fıtığı rahatsızlığı geçirmiş olan bir başka mahkum ile iki kişilik bir koğuşa alındı. Rahatsızlığı nedeniyle eğilmemesi gereken, uykusunda dahi sağa-sola dönmemesi gereken ve ciddi enfeksiyon riski bulunan bu derece ağır bir hastanın alafranga tuvaletin dahi olmadığı bir koğuşta bulunması İsa Bey’in sağlık durumunu gittikçe zorlaştırdı..

Tutuklu bulunduğu 21 aylık süre zarfı içerisinde 11 Nisan 2018 tarihinde ilk defa hakim karşısına çıkmış olup, ikinci duruşma da 13 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşti. Tedavi süreci nedeniyle İzmir’de bulunan İsa Kara duruşmalara katılamadı.

13 Nisan 2018tarihli duruşmada hakim İsa Bey’in yoğun bakımda bulunması ile ilgili “bugünü mü buldu?” sözleri üzerine İsa Kara'nın avukatı mahkemeye sundukları bilgi ve belgeleri dile getirerek müvekkilinin sağlık durumunun ciddiyetinin bir defa daha altını çizmiştir.

İsa Kara ailesi gerekli dilekçeleri yazmalarına rağmen ve pek çok CHP’li milletvekili ile iletişim kurmak sureti ile yaşamakta oldukları mağduriyetleri dile getirmiş olmalarıa  rağmen henüz bir sonuç alamadılar.

Gerekli tedavileri alamadıkları ve tahliye talepleri gerçekleştirilmediği için cezaevinde ölen diğer mahkumları hatırlayan mağdur aile İsa Kara'nın sağlığı hakkında endişeli..
 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ