Ziya Selçuk’tan '20 bin ek öğretmen ataması’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl 20 bin ek öğretmen ataması yapılacağını söyledi.


Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Selçuk, “Gençler fakülteleri bitiriyorlar ve işle ilgili bir beklentileri var biz de bu konuda son derece büyük bir gayret gösteriyoruz. 
Bu dönem inşallah 20 bin ek atama daha gelecek. 20 bin geçen dönem ilan etmiştik bir 20 bin daha gelecek.” ifadelerini kullandı.


Ek atamanın ne zaman yapılacağına ilişkin soruya, “Burada bir şubat dönemi vardır, bir de daha sonraki, okullar açılmadan önce yeni bir sezon vardır. Bunu öğretmen adayları çok iyi bilirler. Bu, çok uzun zamandır beklenen bir şeydi ve bunu buradan açıklamış olduk.” şeklinde cevap verdi.

500 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BEKLİYOR

Türk eğitim sistemindeki temel sorunlardan biri de atanamayan öğretmenler. ÖSYM verilerine göre 455 bin öğretmen atama bekliyor. Sendikalar ise rakamın 500 bin olduğu görüşünde. Her yıl 70 bin öğretmen adayı mezun oluyor. Ancak resmi rakamlara göre KPSS’ye giren 100 öğretmenden sadece 17’sinin ataması yapılabiliyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde atama bekleyen öğretmenlerin sayısının 1 milyonu bulması bekleniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ