Yurt genelinde bir günde 27 orman yangını: 'Bir kişi gözaltında'

Kaz Dağları'nda altın arama faaliyetleri için kesilen binlerce ağacın ardından pazartesi günü Türkiye genelinde orman ve zirai tarım alanlarında 27 yangın çıktığı açıklandı.
Balıkesir'in Marmara ilçesindeki ormanlık alanda dün saat 14.00 sıralarında çıkan yangın, dokuz saat süren yoğun mücadelenin ardından saat 23.00 sıralarında kontrol altına alındı. Yangında ilk belirlemelere göre 80 hektarlık alan zarar gördü. 5 ev ile 1 minibüsün de yandığı yangında çok sayıda hayvan telef oldu.


Balıkesir'e bağlı Marmara Adası'ndaki yangın, Mestanağa bölgesinde öğlen saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle başladı.

Alevler rüzgarın da etkisiyle ormanlık alanda hızla yayıldı. Yangın kısa süre içinde etraftaki yerleşim yerlerine de sıçradı.

Marmara Adası’ndaki yangınla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında bir kişinin gözaltına alındığı iddia edildi. Yangının bitki artıklarının yakılması nedeniyle çıktığı ileri sürülmüştü.

İstanbul'daki Burgazada'da da 10 dönümlük bir alanda bugün yangın çıktı. Adadaki itfaiye erlerinin yanı sıra Maltepe'den gemiyle getirilen görevliler yangına müdahale etti.

Balıkesir'in bir diğer ilçesi olan Dursunbey'de de bilinmeyen bir nedenle çıkan yangına 22 arazöz, dört dozer, dört su tankeri ile yedi yangın söndürme helikopteri müdahale etti.
 
Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçıvan, AA'ya yaptığı açıklamada, yangının Dursunbey'e 30 kilometre uzaklıktaki Alaçam Mahallesi ormanlık alanında çıktığını söyledi.

Beş saatlik mücadelenin ardından yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının ise akşam saatlerinde devam ettiği açıklandı.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bulunan Yaylaköy Mahallesi'ndeki makilik alanda saat 13.30 sıralarında yangın çıktı.

DHA'ya göre güneş ışınlarıyla temas eden cam kırıklarının mercek görevi görmesi sonucu otların tutuşmasıyla çıkan yangın, kısa sürede rüzgarın etkisiyle büyüyerek makilik alana yayıldı.

Durumu fark eden çevre sakinlerinin ihbarıyla bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Dört itfaiye aracı ile müdahale edilen yangın, iki saatlik çalışma sonucu söndürüldü. Yangında iki hektarlık alanın zarar gördüğü belirlendi.

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Sarıkaya köyü yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 17.00 sıralarında yangın çıktı. Yükselen dumanı gören köylüler Alo 177 Yangın İhbar Hattı'nı arayarak bilgi verdi. Yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyürken bölgeye orman işçileri ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Yangına karadan 10 arazöz, havadan ise üç yangın söndürme helikopteri ile müdahale edildi. Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, mesire alanında çıkan yangın, bölgedeki iki fabrikaya sıçradı.

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise hem ormanlık alanda, hem de fabrikalarda çıkan yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını açıkladı. Yangında bir fabrika tamamen yanarken diğeri de hasar aldı.

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, Tavşanlı ilçe merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki Eğriöz köyü mevkisindeki ormanlık alanda saat 18.00 sıralarında, henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.
Yoğun dumanın gökyüzünü kaplamasının ardından bölgeye Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı 10 arazöz gönderildi. Üç yangın söndürme helikopteri de havadan müdahaleye başladı.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Hayati Özgür, "Türkiye genelinde dün orman ve zirai tarım alanlarında 27 yangın çıktı. Ekiplerimiz yangınlara anında müdahale etti. Şu an itibariyle Kütahya'daki yangın hariç tamamı kontrol altında" diye konuştu.

Yangınların ardından bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yangınların çoğunlukla insan hatasından çıktığını söyledi:

"Orman yangınlarına ilişkin istatistiklere baktığımızda yüzde 90'ı insan hatası. Zaman zaman meteoroloji sebeplerle yangınlar çıkabiliyor ama ağırlıklı olarak insan hatasından kaynaklanıyor. Özellikle yaz günlerinde sıcağın ve nemin düştüğü ortamlarda ormanlar çıra vazifesi görüyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın son derece kontrollü olmaları gerekiyor."

Ağustos'ta medyana gelen diğer orman yangınları ise özetle şöyle:

Geçtiğimiz günlerde Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde, bilinmeyen nedenle ormanlık alanda çıkan yangında bir hektar (yaklaşık iki futbol sahası kadar) orman arazisi zarar görmüştü.

Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki ormanlık alanda da geçtiğimiz günlerde yangın çıkmış, 100 hektarlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınmıştı.

İzmir-Çeşme otoyolunun Alaçatı mevkiindeki ormanlık alanda yangın çıkmıştı.

Bodrum’un Mumcular Mahallesi’nin doğusunda bulunan ormanlık alanda yangın çıktı. Öğle saatlerinde başlayan yangın akşam kontrol altına alınmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ