“Yılmayacağımı dosta düşmana ilan ederim!”

19 yıl Milli Savunma Bakanlığında memur olarak görev yaptıktan sonra Aralık 2017’de 695 sayılı KHK ile ihraç edilen Deniz Cankoçak ile Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen yaşadıklarını KHK TV’ye anlattı.


İhraç edilmeden önce 1,5 ay açıkta bekletilen Cankoçak, “Beni neyle suçladıklarını bilmiyorum. Bu bize söylenmiyor. Terörle iltisaklı deniyor. Ama terörle iltisaklı olmak için ben ne yapmışım? Bunu kimse söylemedi” dedi.

MUHALİF OLMAK SUÇ DEĞİLDİR


İnsan hakları savunucusu, sol görüşlü bir ailede yetiştiği için böyle bir yaftalanmaya maruz kaldığını ifade eden Cankoçak şöyle devam etti:

“Benim tahminimce ne yaptığımdan çok kim olduğuma bakarak karar verildi ve kurum kanaatiyle yapılan bir işlem oldu. Ne demek bu? Sol görüşlü, insan hakları savunucusu bir ailenin bireyi olmaktan kaynaklandı. Böyle olunca sizi otomatikman terörle iltisaklı sayıyorlar. Ama bu bir suç değildir. Muhalif olmak suç değildir.”

 

AKP’NİN SAĞLIK POLİTİKASINA HEP MUHALEFET ETTİM

675 Sayılı KHK ile ihraç edilen Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen ise ihraç edilmeden önce aile hekimliği yaptığını, 30 yıllık doktor olduğunu söyledi. Neden ihraç edildiğini bilmediğini anlatan Antmen, “Darbeyle ya da herhangi illegal örgütle bağlantısı olanların ihraç edildiği söyleniyor. Ben bu vasıfların hiçbirine sahip değilim. Yalnız sahip olduğum başka vasıflar var. Muhalif olmak gibi. Özellikle hekim olduğum için AKP’nin bunca yıldır uygulamaya çalıştığı sağlıkta dönüşüm programına hep muhalefet ettim. Sendikal mücadeleyle ya da meslek odam olan Türk Tabipler Birliğinin (TBB) verdiği mücadeleye her zaman destek oldum. Bu nedenle ihraç edildiğimi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.


Dr. Mehmet Antmen

BUNLAR SUÇ DEĞİL!

Ne muhalifi olmak, ne sosyalist, ne devrimci olmanın suç olmadığını belirten Antmen, asıl suçun hiçbir nedene bağlı olmaksızın, hukuki hiçbir dayanağı olmadan insanların ihraç edilmesi olduğunu belirtti ve ekledi: “Bu anlamda mücadeleme devam ediyorum. Hiçbir zaman yılmayacağımı da buradan dosta düşmana ilan ediyorum.”

   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ