Yeni Türkiye'nin cezaevlerinde vahim durumlar

Üç kişi bir ranzada yatıyor, kimi yerlerde, -30 derecede kalorifer çalıştırılmıyor..
15 Temmuz'dan sonra kitlesel halde tutuklanıp cezaevlerine konan on binlerce insan nedeniyle oluşan aşırı yoğunluk ve cezaevleri yönetimlerine kasıtlı olarak verilen talimatlarla birlikte hükümlü ve tutuklular adeta ölüme mahkum ediliyor. 

Kandıra Cezaevi'nde, Ankara Sincan Cezaevi'nde tutukluların çoğu yerde yatmak zorunda kalıyor. Cezaevleri ya 10 kişilik koğuşa 30 kişi konması nedeniyle havasızlıktan nefes alınamayacak durumda, ya da soğuk bölgelerde kaloriferler yakılmadığı için mahkumlar donma tehlikesi geçiriyor. 

OLTU CEZEVAEVİ -30


Erzurum’un Oltu ilçesinde bulunan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 18 kadın tutuklu, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini avukatları aracılığıyla kamuoyuna duyurdu. OHAL ile birlikte iletişim, sağlık, barınma ve ısınma sorunlarının had safhaya ulaştığını aktaran kadın tutuklular, sık sık gardiyanların hakaretlerine maruz kaldıklarını belirtti. 

‘KALORİFERLER ÇALIŞMIYOR’

Hava sıcaklığının eksi 30 dereceye vardığı ilçede, cezaevinin kalorifer sisteminin “bozuk” olduğunu aktaran tutuklular, durumun defalarca cezaevi yönetimine iletmelerine rağmen aylardır onarılmadığını kaydetti. Donma tehlikesine dikkat çeken tutuklular, cezaevi yönetiminin “yeterli bütçemiz şu anda yok biraz daha bekleyin” cevabını verdiğini ifade etti. 

NÖBETLEŞE YATIYORLAR

Son dönemde yapılan tutuklamalarla birlikte cezaevinde yaşanan barınma sorununun da günden güne arttığına dikkat çeken tutuklular, aralarında hasta tutukluların da bulunduğu 18 kişinin aynı koğuşta tutulduğunu paylaştı. Birçok tutukluya halen ranza ve battaniye verilmediğini bildiren tutuklular, nöbetleşe ranzalarda yatmak zorunda kaldıklarını aktardı.

‘SEGBİS’E DAYATILIYOR’

Hastaneye sevklerinin cezaevi yönetimi tarafından engellendiğini de bildiren tutuklular, cezaevi revirinde ise yeterli düzeyde ilgilenilmediğini belirtti. Kitap, dergi ve gazete gibi iletişim araçlarının kendilerine verilmediğini vurgulayan tutuklular, mahkemeye katılma taleplerinin ise “güvenlik” gerekçesi öne sürülerek, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yönteminin dayatıldığına dikkat çekti. 

MERSİN TARSUS C TİPİ

Mersin Tarsus C Tipi Kapalı İnfaz Kurumu’nda tutulan kadın tutuklulara dönük hak ihlallerini aktaran İnsan Hakları Derneği Cezaevi Komisyonu Üyesi Avukat Özgür Çağlar, sorunların günden güne arttığını kaydetti. Çağlar, Tarsus Cezaevi'nde uzunca bir süredir tutukluların hak ihlallerine maruz kaldığını belirterek, “Cezaevi idaresinin keyfi uygulamaları muameleleri tüm girişimlere rağmen devam ediyor. Son olarak yapmış olduğumuz inceleme sonucunda cezaevinde ciddi anlamda bir kapasite sorunu var. Kapasitenin çok üzerinde mahpusların bulunduğunu gördük. Cezaevinde bir ranzada 3 tutuklu kadın yatmak zorunda kalıyor. Yine her koğuşta 81 kişi tutuluyor” dedi. 

‘SAĞLIK HAKKINA ERİŞMEKTE SIKINTILAR YAŞANIYOR’

Cezaevinde sıcak su sorunu yaşandığının tutuklular tarafından aktarıldığını ifade eden Çağlar, sıcak suya ulaşımda yaşanan sıkıntı nedeniyle tutukluların kış şartlarında zor durumda olduklarını dile getirdi. Tutuklular arasında 18 yaşından 75 yaşına kadar kadının bulunduğu cezaevinde, birçok kişinin çeşitli hastalıklarla mücadele etmek zorunda kaldığını vurgulayan Çağlar, hasta tutukluların revir ihtiyaçlarının da karşılanmadığını söyledi. Çağlar, mahpusların sağlık hakkına erişiminde sıkıntılar yaşadıklarını ve genel geçer tedavi yöntemleri uygulandığını belirtti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ