Yeni Türkiye: İşkenceciye değil mağdura dava

Van’da yapılan ev baskının ardından, gözaltında polis tarafından 4 gün boyunca işkence uygulanan Şahin ailesinin işkence başvuruları “takipsizlik” ile sonuçlanırken, aile hakkında iddianame hazırlandı.


Van İpekyolu ilçesine bağlı Yalımelez Mahallesinde 14 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ev baskınında Ayfer Şahin, Abdulbaki Şahin, Ayhan Şahin, F. Şahin, Şehriban Mamuk, Abdullah Şahin ve Dilan Görür gözaltına alınmış ve 4 gün boyunca Van TEM ile Çocuk Şube’de tutulmuştu.

BİR YIL SONRA AİLE HAKKINDA DAVA AÇILDI


Ev baskınında ve gözaltında sistematik olarak işkence ve kötü muameleye maruz kalan Şahin ailesinden 5 kişi ise tutuklanmıştı. Tutuklanan aile bireyleri götürüldükleri cezaevinde de işkenceye maruz kalmıştı.

Aile bireylerinin işkenceyle ilgili yaptıkları başvuru takipsizlikle sonuçlanırken, olaydan bir yıl sonra aile bireylerinin tamamı hakkında “örgüt üyesi olmak”, “kamu görevlisine hakaret etmek” ve “görevi yaptırmamak için direnmek” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı.

İŞKENCENİN TARİFİ ZOR KULLANMA

MA’nın haberine göre, savcı iddianamede işkence ve kötü muameleyi şahısların saldırgan tavırlarının def edilmesi ve etkisiz hale getirilmesi için kademeli olarak zor kullanma olarak tanımladı. Ayhan Şahin ve Abdulbaki Şahin’in ikamet ettiği eve giren polislere hakaret içerikli sözler söylediği, Ayfer Şahin ve Şehriban Mamuk’un ise ellerinde bulunan sert bir cisimle görevlilere saldırdıkları, yargı görevini yapan polis memurlarının görevlerini yapmalarını engellemek amacıyla birden fazla kişiyle silahtan sayılan sert bir cisimle cebir kullandıkları iddia edildi.

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEYE TAKİPSİZLİK

İddianamede son olarak alt sınırdan uzaklaşılarak her birinin ayrı ayrı cezalandırılmalarına, ailenin tüm bireylerine örgüt üyeliğinden 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istenirken, ayrıca Abdulbaki Şahin ve Ayhan Şahin’e “görevli memura hakaret” suçundan 1 yıldan 2’şer yıla, Şehriban Mamuk ve Ayfer Şahin’e ise “görevli memura direnme”den 6 aydan 3’er yıla kadar hapis cezası istendi. Aile bireylerinin kendilerine yapılan işkence ve kötü muamele başvuruları ise “takipsizlikle” sonuçlanmıştı.

VAN BAROSU İŞKENCEYİ RAPORLAŞTIRMIŞTI

Van Barosu ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) aile bireyleriyle görüşerek işkenceyi raporlaştırmıştı. Baronun hazırladığı raporda, “Abdulbaki Şahin kaburgasının kırıldığını, kalça kemiğinde çatlak, kafa tasında ise kırıklar oluştuğunu ifade etmiştir. Görüşmede kendisine ve ailesine sinkaflı küfür edildiğini, ailenin tüm bireylerine yönelik şiddet uygulandığını anlatmıştır” denildi.

ANNE ŞAHİN: DEFALARCA KAFAMA TEKME ATTILAR

ÖHD’nin raporunda Anne Ayfer Şahin’in (46) ölümle tehdit edildiği, ev araması ve emniyette defalarca kafasının tekmelendiği, saçlarından tutulup kafasının defalarca yere vurulduğu, bütün vücudunda tekme ve yumruklar sebebiyle morluk ve eziklerin oluştuğu belirtildi. Aile fertlerinden 16 yaşındaki F. Şahin’in de kafasının kırıldığı, 15 polisin kendisini dövdüğünü, çocuk şubede gözaltında kalmasına rağmen, Çocuk Şube dışından bazı kişilerin sürekli gelerek kendisini sorgulayıp darp ettiğini aktardı. Aile bireyleri cezaevine konulurken ise çıplak aramaya maruz bırakıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ