Yeneroğlu: Hukuk ayaklar altında, savunma yok ediliyor

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yeneroğlu, Ankara’da 48 avukat ve 7 stajyer avukatın gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Bu durum hukuk sistemimizde tamiri imkansız yaralar açmakta, hukuk açıkça ayaklar altına alınmaktadır" dedi.
Ankara’da 48 avukat ve 7 stajyer avukat hakkında ‘silahlı terör örgütüne’ üye olma iddiasıyla yapılan gözaltı kararına tepki gösteren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, “Avukatları, şüpheli ve sanıkları savunmaları kapsamında sırf mesleki uygulamaları nedeniyle cezalandırma amacı gütmek, açıkça hukuku ayaklar altına almaktır” dedi. Yeneroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Avukatların yargılamalardaki rollerine ilişkin temel prensiplere göre, avukatlık faaliyetlerinin güvencesi kapsamında, avukatlar görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle veya müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilemezler. Bununla birlikte evrensel ceza hukuku kurallarına göre, suçun şahsiliği ilkesi açısından da savundukları şüpheli veya sanığın eylemleri nedeniyle sorumlu tutulamazlar.

“DAHA DOĞAL BİR ŞEY OLAMAZ”


Avukatlık Kanunu uyarınca avukatlar, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil ederler. Avukatların, gözaltında tutulan şüpheliler ile mahkemelerde yargılanan sanık müvekkillerinin haklarını savunmalarından daha doğal bir şey olamaz. Aksi durumda avukata yapılan her müdahale, savunma dokunulmazlığının ihlali olarak karşımıza çıkar.

“AVUKATLAR İLE YARGI ARASINA MESAFE KONULMAK İSTENİYOR”

Silahların eşitliği uyarınca, avukatların yargının olmazsa olmaz üç unsurundan biri olmasına rağmen bu soruşturmalar eliyle avukatlar ile yargı arasında mesafe konulmak istenmekte, şüpheli ve sanıkların haklarını korumak amacıyla hukuki sınırlar içinde yapacakları her müdahale bertaraf edilmek istenmektedir. Bu prensipler doğrultusunda, avukatlık mesleği bağımsız ve tarafsız olarak sadece hukukun uygulanmasını sağlama açısından değerlendirilmek zorundadır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ