Yat limanı dediler, yükleme-boşaltma limanı yapacaklar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı turizm beldesi Güllük’te limanın özelleştirilmesi için yeniden ihaleye çıkıldı. Yat limanı yapılacağı söylenen limanın ihale şartnamesinde böyle bir ibare yeralmadı. Bölge halkı endişeli.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın dün Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanına göre Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Güllük liman sahası 45 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek.

YAT LİMANI YAPILACAKTI


İhalede geçici teminat bedeli 1 milyon 500 bin lira. Son teklif verme tarihi de 12 Kasım. İhale pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhale Komisyonu’nca gerekli görüldüğü takdirde ihale pazarlık görüşmesine devam edilen öneri sahiplerinin katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak. İhaleye yabancılar da katılabilecek. Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre hükumet, 2020 yılı bütçesinin limanın özelleştirilmesi gerekçesinde limanla ilgili üç çıpalı, 260 yat kapasiteli bir liman olarak inşa edilmesini öngörüyordu.

YAT LİMANI MI YÜKLEME LİMANI MI YAPILACAK, BELİRSİZ

Ancak dünkü Resmi Gazete’de çıkan ilanda “yat limanından” bahsedilmedi. Sadece liman sahasının “işletme hakkının verileceği” belirtildi. Bu durum tartışmayı da beraberinde getirdi. Güllük’ün bağlı olduğu Milas’ın belediye başkanı Muhammet Tokat, bu ilana göre ihaleyi alanın limandan yükleme-boşaltma işlemi de yapabileceğine işaret ederek “Bu liman Güllük merkezde. İhale ilanı net değil. İşin kapsamı tam olarak belirtilmiyor. Limanın işletme hakkının verilmesi ile pekâlâ yükleme işi de yapılabilir. Limandan feldspat madeni ile balık yemi yüklenir. Bunlar tozuyan ve kokan maddelerdir. Bu Güllük’ün katli olur. ” dedi.

BALIKLARIN NEREDE KONUŞLANACAĞI BELLİ DEĞİL

Tokat, son birkaç ayda belediye meclisine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, ilgili bakanlıklardan iki kez Güllük Körfezi’ne liman yapılması için öneri geldiğini, ancak reddettiklerini söyledi. Konu hakkında Güllük Liman Başkanlığı’nın da bilgisi olmadığını dile getiren Tokat, marina ile ilgili de kaygılar bulunduğunu bildirdi. Tokat, “Marina, Güllük ekonomisine katkı sağlayabilir. Ancak bazı kaygılar da var. Merkezde, halkın denizle buluşacağı alan kalmıyor. Güllüklü balıkçıların nerede konuşlanacağı konusunda da netlik yok” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ