YAŞ’ta büyük tasfiye: 600 albay emekliye sevk edildi

Yüksek Askeri Şurada 600 civarında albayın emekliye sevk edildiği ortaya çıktı. 15 Temmuz’un ardından ihraçlarla düşen TSK’da kurmay subay sayısı daha da azaldı.
Bu yılki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, son yıllarda albayların en çok emekliye sevk edildiği Şura oldu.

Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şurada, aralarında kurmayların da bulunduğu 600 albay emekliye sevk edildi.

Emeklilik kararı sonrası kurmay albay sayısında önemli azalma oldu. Askeri Şuranın uygun bulduğu 294 albayın görev süresi ise iki yıl uzatıldı.


Türk Silahlı Kuvvetlerinde albaylar daha önce 31 yıl görev yaparken, bu süre 29 yıla indirildi. Süresini dolduran albayların bir bölümü ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle emekliye sevk ediliyor. TSK’da albaylar 60 yaşına kadar görev alabiliyor.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre TSK’daki gelişmeleri yakından izleyen emekli bazı askerler, TSK’da kurmay subayın yok denecek kadar azaldığını kaydetti. 15 Temmuz’dan sonra kurmay albayların cemaatten oldukları gerekçesiyle TSK’dan ilişiğinin kesilmesi üzerine kurmay subay sayısının azaldığına dikkat çekti. Sayının azalmasına rağmen kurmay albayların re’sen emekliye sevk edilmeleri emekli askerlerce yadırgandı. TSK bir çok alanda mücadele ederken deneyimli askerlerin ayrılmasının sorun oluşturabileceği belirtildi.

BÜYÜK BİR TECRÜBENİN TASFİYESİ NE KADAR DOĞRU?

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, “Silahlı Kuvvetlerimiz birkaç sahada görev yapıyor, çatışmalara giriyor, stratejik taktik tutumlar izliyor. Böyle bir ortamda, orduda büyük bir tecrübenin tasfiyesi ne kadar doğru? Bunu milletimizin takdirine sunuyorum” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ