Yargıya göre Burhan Kuzu’nun CHP’lilere “terörist” demesi ifade özgürlüğü

AKP’li eski milletvekili, hukukçu Burhan Kuzu’nun ‘terörist’ diye yaftaladığı Batmanlı Cihan Yaşar, Kuzu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Savcı, Kuzu’nun sözlerine ‘ifade özgürlüğü’ dedi.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Batman’da katıldığı düğünün sahibi Cihan Yaşar, kendisini ‘terör örgütüne üye olmakla’ suçlayıp daha sonra özür dileyen Burhan Kuzu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Kuzu hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Burhan Kuzu, tweetinde “İmamoğlu, Batman’da terör örgütlerine yakınlığı ile bilinen bir düğüne katılıyor, Diyarbakır’da ise HDPKK’lı belediye başkanına destek ziyaretinde bulunuyor. İmamoğlu, kısa sürede gerçek yüzünü ortaya çıkardı. Seçim sürecinde HDPKK’nın verdiği desteğe karşı diyet borcunu ödüyor” şeklinde ithamda bulunduğu CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar ve ailesinden özür dilemişti.


BİZE YAPILINCA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ!

Bu itham üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Kurultay Delegesi Cihan Yaşar Burhan Kuzu’ya dava açtı. Savcı, Burhan Kuzu’nun sözlerini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildi. Karara isyan eden Yaşar, “Kuzu hakkında vermiş olduğum suç duyurusu bakın ışık hızıyla nasıl sonuçlanmış! Neymiş savcı bana ve tüm aileme terör örgütü mensubu demesini ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirilmiş ve SORUŞTURMAYA YER YOK denilmiş! Bize yapılınca İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ halk yapınca TUTUKLA! Bu kanunlar mevkiye şahsa özel mi işleniyor? Tabi ki itiraz edeceğiz ve sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz!” dedi.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ