Yargıtay ByLock Kullanımı için: Suçun işlenmesine somut olayın koşullarına göre kuvvetli belirti

Erdoğan rejiminin tutuklanma gerekçesi olarak gösterdiği ByLock'tan yargılanan eski iki hakim aldıkları 10'ar yıllık cezalar Yargıtaydan onandı.
Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK), meslekten ihraç edilen eski hâkimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer’e ‘ByLock’u 864 kez kullandıkları ana gerekçesiyle terör örgütü üyeliğinden 10’ar yıl hapis cezası veren Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin onama kararının gerekçesini tamamladı. 76 sayfalık kararı yerel mahkemelere, ByLock’un ‘delil’ niteliğinden sanıklara hangi kriterlere göre ceza verileceği’ni gösteren ilk içtihat ve yol haritası niteliği taşıyor.

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu'nun haberine göre, kararda, ByLock’la ilgili, “Örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğunun ve gizliliği sağlamak için haberleşme amacıyla kullanıldığının kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti, kişinin örgütle bağlantısını gösteren bir delil olacaktır” denildi. ByLock’un, ‘kullanılması ve/veya kullanılmak üzere elektronik/mobil cihazlara yüklenmesi’ ise ‘suçun işlenmesine somut olayın koşullarına göre kuvvetli belirti’ sayılması istendi.

MİT’İN GÖREVİYDİ


MİT’in ByLock’u bulup çözmesinin görev ve yükümlüğü olduğu da belirtilen kararda, ByLock veri tabanında geçmişe dönük arama yapılmasının AİHM kararları ışığında, ‘demokratik bir ülkede gereklilik ve orantılılık ilkelerine uygun olduğu’ da ifade edildi. Kararda eski hakimler Başer’in 459, Özçelik’in ise 405 kez bilerek ve şifrelerini girerek kullandıkları vurgulandı.

 Yargıtay Ceza Genel Kurulu böylece, ByLock’u şifreli dönemde, örgüt talimatıyla ve gizliliği sağlamak amacıyla veya örgütsel haberleşme için kullanmayı da örgüt üyeliğine delil kabul etti.

Bu cezanın onanmasıyla Yargıtay 16. Ceza Dairesi daha önceki kararlarda ByLock tek başına bir delil olamayacağı yönündeki kararı da kırılmış oldu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ