Yangında 4. gün: 4 bin 813 futbol sahası büyüklüğünde alan yandı

Marmaris'teki orman yangını 4. gününde tam olarak kontral altına alınamamışken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, şimdiye kadar yanan orman alanını açıkladı: "3 bin 417 hektar yandı, bu da 4 bin 813 futbol sahası büyüklüğünde alan demek."

Muğla’nın Marmaris ilçesinin Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkiinde ormanlık alanda 21 Haziran akşamı  başlayan başlayan yangın, dördüncü gününde devam ediyor.

Dumanlar Marmaris ilçe merkezine ulaşırken, alevlerin 1 kilometre yaklaştığı atık tesisi için ekstra önlem alındı. Datça-Marmaris karayolu ise önlem amacıyla trafiğe kapatıldı.


‘SON SÖZÜ SÖYLEMEK İÇİN BUGÜNÜ TAKİP ETMELİYİZ’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Büyük ölçüde sıkıntı giderilmiş durumda ama o son sözü söylemek için bugünü takip etmek, izlemek durumundayız” derken, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da saat 11.18 itibariyle “Yangın büyük oranda kontrol altına alındı ama korkumuz meteorolojinin öğle saatlerinde başlayacağını bildirdiği rüzgâr” dedi.

AFAD ise yaptığı açıklamada, “Marmaris’te bugün şiddetli rüzgâr olacağı tahmin edilmektedir. Yangın alanlarına yakın bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız tedbirli olmalıdır” ifadelerini kullandı.‘SON 12 SAATTE 180 HEKTAR ORMAN YANDI’

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, şimdiye kadar yanan orman alanını açıkladı. “Son 12 saatte 180 hektar orman yandı. Bunu belirleyebilmek için 250 futbol sahası büyüklüğünde bir alan dün yandı. Toplam olarak 3 bin 417 hektar bu da 4 bin 813 futbol sahası büyüklüğünde” diyen Gürün, bunların uyduların termal kameralarından tespit edilen rakamlar olduğunu belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ