Yandaş sendikaya geçmeyen işçilere sürgün üstüne sürgün

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li yönetimi Belediye-İş Sendikası üyesi işçilere yandaş Hizmet-İş sendikasına geçmeleri için yaptığı baskıları arttırdı. Hizmet-İş’e geçmeyen işçiler bir sürgünden başka bir sürgüne gönderiliyor.


Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası Başkanı Nihat Yurdakul, eski AKP’li Bakan Hilmi Güler yönetimindeki Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ORBEL AŞ’de, işçilere Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’na geçmeleri için baskı yapıldığını söyledi. Yurdakul, “Her toplu sözleşme dönemi geldiğinde işçileri Hizmet-İş’e geçirmek için baskı yapıyorlar” dedi.

HİZMET-İŞ’E GEÇMEYENLERİ 300 KİLOMETRE ÖTEYE SÜRÜYORLAR


“İnsanları oradan oraya sürüyorlar. Alıyorlar 300 kilometre öteye gönderiyorlar. Oradan alıyorlar 100 km., 200 km. uzaklıkta başka bir yere gönderiyorlar” diyen Yurdakul, “İnsanlar yerleşmiş, ev tutmuş. Bir bakıyorsun ‘hadi seni şuraya verdim’. Bütün bunları işçiler Belediye-İş’ten ayrılıp Hizmet-İş’e geçmedikleri için yapıyorlar” dedi. Yurdakul, “Gönderdikleri işçilerin hepsi Belediye-İş Sendikası üyesi. Gidenlerin içinde Hizmet-İş’ten kimse yok. Neden Hizmet-İş’ten bir kişiyi bile göndermiyorsunuz? Yanıt basit: İşçileri Belediye-İş’ten istifa ettirmek” dedi.

11 AYDIR YETKİ VERİLMİYOR

Yurdakul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de örgütlenmelerini tamamladıkları halde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 11 aydır yetki vermediğini vurguladı. Yurdakul, “Hukuk, adalet tanımıyorlar. Vicdanları kararmış. 11 aydır on binlerce insan mağdur edilebilir mi ya! 11 aydır toplu sözleşme yapılamıyor. Bu durum bakanlıktan ve AKP’den kaynaklanıyor. Olacak iş değil” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ