Yağmurlu bir İstanbul klasiği: Sel, su baskınları ve ölüm…

İstanbul’da sabah saatlerinde başlayan sağanak yağmur kenti enkaza çevirdi. Unkapanı alt geçidinde bir kişi boğularak can verdi. Eminönü alt geçidi ve Kapalıçarşı’yı su bastı.


Şiddetli yağmur, her seferinde olduğu gibi İstanbul’da hayatı felç etti. Dev metropol, su baskınları ve sele teslim oldu. İstanbul Fatih’te metrekareye ortalama 110 kilo yağış düştü. Beşiktaş, Sarıyer, Üsküdar, Kadıköy ve Ümraniye’de ise metrekareye düşen yağış miktarı 30-40 kilo arasında kaydedildi.İstanbul’da yine kara ile deniz kavuştu!

Üsküdar Bosna Bulvarı Göktürk Sokakta yol çökmesi yaşandı. Sel suları nedeniyle kaldırım aşındı, yol kenarındaki elektrik direkleri devrildi. Çatalca’da bir elektrik direğine yıldırım düşmesi nedeniyle elektrik kesintileri yaşandı. Kapanan yollar nedeniyle kent genelinde trafik yoğunluğu arttı. Vapur seferleri iptal oldu, İstanbul Boğazı da bir süreliğine trafiğe kapatıldı. Kabataş’ta su baskını tramvay seferlerinin aksamasına neden oldu. Kadıköy Kurbağalıdere’de bir tekne alabora oldu.

2 BİN PERSONEL GÖREV YAPTI

Belediye ekipleri sel baskınları ve su birikintilerinin yaşandığı bölgelere İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Park Bahçeler, İBB Trafik ve zabıtaya bağlı 2 bin 148 personel, 645 araç ve iş makinesi ile müdahale etti.


Alt geçitlerdeki su baskınları nedeniyle araçlar mahsur kaldı.

Meteoroloji, yağışın akşam saatlerine kadar Boğaz çevresi ve kuzey ilçeleri başta olmak üzere il genelinde kuvvetli şekilde devam edeceğini açıkladı. Sel, su baskını ve yıldırım uyarısı yapıldı.

Yağıştan İstanbul’un yanı sıra Kocaeli’nin Dilovası ilçesi de çok etkilendi. TEM Otoyolu sel nedeniyle ulaşıma kapandı. Bursa’da ise birçok ev ve iş yerini su bastı. Gemlik’teki hortum da korkuya neden oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ