Virüsün yeni bir belirtisi daha çıktı: Pembe göz!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünya genelinde 34 binden fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bugüne kadar bilinmeyen yeni bir belirtisi keşfedildi.
ABD’deki yapılan bir araştırmaya göre 30 hastadan 1’inde, göz akının iltihaplanması olan ve pembe göz olarak da bilinen konjoktivite rastlandı.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi ise yapmış olduğu araştırmalar sonucunda yayılmaya ve can almaya devam eden koronavirüsün, şimdiye kadar açıklanmayan bir belirtisinin daha keşfedildiğini duyurdu.

HER 30 HASTADAN 1’İNDE VAR


Akademi, pembe göz olarak tarif edilen konjoktivitin de semptomlar arasında dikkate alınması gerektiğini belirtti. Araştırmaya göre, ABD’de koronavirüs teşhisi konuşan her 30 hastadan 1’inde konjonktivit görüldüğü ifade edildi.

ABD’li doktorlar, Çin’deki birçok hastaneden toplanan sağlık verilerinin yer aldığı başka çalışmalara da dikkat çekerek, bu araştırmada bin 99 koronavirüs hastasının 19’unda konjonktivit tespit edildiğini belirtti.

DİĞER BELİRTİLER DE VARSA DİKKAT

Konjoktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması olarak tarif ediliyor. Uzmanlar konjonktiviti olan kişilerin aynı zamanda ateş ve solunum zorluğu yaşamaları halinde, koronavirüs şüphesi nedeniyle sağlık kurumlarına başvurmaları konusunda uyardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ