Van’da yüksek çığ tehlikesi nedeniyle arama çalışmaları durduruldu

Van Bahçesaray’da peş peşe düşen çığların altında kalanları kurtarmak için yapılan arama çalışmaları çığ tehlikesi nedeniyle durduruldu. Çığ altında hâlâ üç kişinin olduğu tahmin ediliyor.


Van’ın Bahçesaray ilçesinde seyir halindeki bir minibüsün ve iş makinasının üzerine düşen çığ için kurtarma çalışmalarına katılan ekibin de üzerine çığ düştü. 33 kişi çığ altında hayatını kaybederken 3 kişi hala kayıp.  Kurtarma çalışmaları hava şartları nedeniyle sabah saatlerinde değerlendirilmek üzere durduruldu.

Dün üzerine çığ düşen minibüsün içerisinde 10 ya da 15 civarı kişinin olduğu bilgisi paylaşılmıştı.


Çığın ardından bölgeye giden kurtarma ekipleri arama çalışmalarına başladı. Arama faaliyetleri bugün de devam ederken, bu kez arama çalışmalarını yapan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine ikinci bir çığ düştü.

33 ÖLÜ, 55 YARALI

Van’da meydana gelen ikinci çığ faciası ile ilgili AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada hayatını kaybedenlerin sayısının 33′ olduğu belirtilerek “Van Bahçesaray ve Çatak arasındaki bölgeye düşen ikinci çığda, aralarında şehit olan güvenlik görevlilerimizin de bulunduğu, toplam 33 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi ise yaralandı. Çığ altında kalan AFAD Van İl Müdürü ile Birlik Müdürü hastanede tedavi görüyor” denildi.

İki günde toplam 38 kişi hayatını kaybederken ikisi ağır 67 kişi yaralandı.

AFAD’dan alınan bilgiye göre de 3 kişinin daha çığ altında kaldığının tahmin edildiğini söyleyen Soylu, “Adli Tıp’a nakledilen yaşamını yitirenlerin sayısı 33 oldu. Dün de 5 kaybımız vardı. Dün biri şoför, diğeri belediye görevlisi 2 kişi çığ altında kalmıştı. Sabah saatlerinde onları kurtarmak için çalışmalar yapılıyordu. İkinci bir çığ olayı oldu” ifadelerini kullandı.

300-400 KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORDU 

Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, “Dünkü çığın ardından bölgede 300-400 kişilik bir ekip arama yürütüyordu. Bunların üstüne maalesef bir daha çığ geldi. Beş aracımızın altında olduğu bilgisini aldık” açıklamasında bulundu. Arvas, ikinci çığın 50 civarında kişiyi kar altında bıraktığını söyledi.

Arvas’ın bu açıklamasının ardından Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise dünden bu yana çığ altında kalanları kurtarmak için yapılan çalışmalarda 14’ü sivil, sekizi asker, üçü korucu, üçü itfaiyeci olmak üzere toplam 28 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu.

SOYLU: 30 KİŞİ KURTARILDI 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 30 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Vali Bilmez, “Dokuz vatandaşın durumu ağır, hastanelere sevk edildi. Çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilgi yok” açıklamasında da bulundu.

Çığ altında kalanlar arasında olduğu öğrenilen Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar’ın da yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ