Van’da çığ: 28 kişi hayatını kaybetti, hala çığ altında olanlar var

Van Bahçesaray’da seyir halinde olan bir minibüsün üzerine çığ düştü. Çığ altında kalanları arama kurtarma çalışmaları sürerken, bu çalışmayı yapan ekibin üzerine de çığ düştü. Dünden bu yana süren çalışmalarda 28 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.
Yetkililer çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilginin olmadığını söylüyor. İkinci çığın düşmesinin ardından 14’ü sivil, sekizi asker, üçü korucu ve üçü itfaiyeci toplam 28 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.


MİNİBÜSTE 15 CİVARI İNSAN VARDI 

Dün gece Van’ın Bahçesaray ilçesinde seyir halindeki bir minibüsün üzerine çığ düştü. Çığ düşen minibüsün içerisinde 10 ya da 15 civarı kişinin olduğu bilgisi paylaşıldı.

Çığın ardından bölgeye giden kurtarma ekipleri arama çalışmalarına başladı. Arama faaliyetleri bugün de devam ederken, bu kez arama çalışmalarını yapan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine ikinci bir çığ düştü.

300-400 KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORDU 

Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, “Dünkü çığın ardından bölgede 300-400 kişilik bir ekip arama yürütüyordu. Bunların üstüne maalesef bir daha çığ geldi. Beş aracımızın altında olduğu bilgisini aldık” açıklamasında bulundu. Arvas, ikinci çığın 50 civarında kişiyi kar altında bıraktığını söyledi.

Arvas’ın bu açıklamasının ardından Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise dünden bu yana çığ altında kalanları kurtarmak için yapılan çalışmalarda 14’ü sivil, sekizi asker, üçü korucu, üçü itfaiyeci olmak üzere toplam 28 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu.

SOYLU: 30 KİŞİ KURTARILDI 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 30 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Vali Bilmez, “Dokuz vatandaşın durumu ağır, hastanelere sevk edildi. Çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilgi yok” açıklamasında da bulundu.

Çığ altında kalanlar arasında olduğu öğrenilen Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar’ın da yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ