‘Van Valiliği, helikopterden atılmayla ilgili gerçeği örtbas ediyor’

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na göre, Van Valiliği işkence ve helikopterden atılma iddialarıyla gündeme gelen Osman Şiban ve Servet Turgut’la ilgili gerçekleri örtbas ediyor.


Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül’de operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra işkence edilmiş fotoğrafları paylaşılan Servet Turgut ve Osman Şiban’ın, helikopterden atıldıkları hastane raporuyla gündeme getirildi. Olayın açığa çıkmasının ardından Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Servet Turgut adlı şahsın dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır” denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Şiban ve Turgut’un işkenceye uğrayarak helikopterden atıldığını ve Valiliğin açıklamasının “gerçekleri örtbas etmeye dönük olduğunu” söyledi. Şiban ve Turgut’un yüksekten düştüğü ve helikopterden düşme şikayetiyle hastaneye getirildiklerini hatırlatan Gergerlioğlu, Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları kaydetti:


‘ÖNCESİNDE DE İŞKENCE VAR’

“Bunlar mutlaka doktora söylenmiştir ki doktor bunları kağıdına yazmıştı.Van Valiliği’ne bu konuda sorular soruldu. Uzun süredir bir bekleyiş yaşanıyordu ve daha sonrasında valilik açıklama yapmak zorunda kaldı. Ama açıklama her zaman olduğu gibi gerçekleri yansıtmaktan uzaktı. Yalan ve yanlışlarla doluydu. Sanki sıradan bir vaka olmuş ve devlet kendisine itiraz edene haddini bildirmiş gibi bir görüntü vermeye çalıştı yetkililer. Oysa öyle değildi. Belli ki sadece bir helikopterden atılma meselesi değil, öncesinde de bir işkence olayı var. Korkunç olaylar bunlar.”

‘SAĞLAM GÖTÜRÜLDÜLER, YOĞUN BAKIMDA BULUNDULAR’

Valiliğin açıklamasında, “Çatışma alanında yakaladık kayalıklardan düştü” ifadeleri kullandığını hatırlatan Gergerlioğlu, “Diğer yaralı hakkında bir açıklama yapılmadı. Oysa apaçık herkesin gözü önünde sapasağlam bir şekilde götürülen iki kişi günler sonra hastanede yoğun bakımda bulundu, bu normal bir şey mi? Valilik maalesef gerçeği örtbas etmeye çalışıyor. Belki helikopterden çok yüksekten atılmadı, belki daha az bir mesafeden atıldı bunu bilemiyoruz ama vücudunda kırıklar olan ve ağır yaralı durumda olan iki kişinin mutlaka bir muameleye uğradığı açık. Çünkü bu kişiler gözaltına alınıp götürüldü.”

‘POLİS DEVLETİ’ UYGULAMALARI

Türkiye’de son zamanlarda işkence ve kötü muamelenin arttığının altını çizen Gergerlioğlu, “İnanılmaz bir şekilde hukuksuzluk, ‘polis devleti’ uygulamaları var gücüyle devam ediyor. Bu uygulamalar muhalif olan herkese yönelik devam ediyor. Bu işkenceler can alıyor, toplumsal barışı ve kardeşliği bozuyor; insan hakları ve barış konusundaki ümitlerimizi kırıyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ