Van Gölü’nde batan göçmen teknesinde ölü sayısı 11’e yükseldi

Van Gölün'de batan tekneyi bulmak için yapılan arama çalışmalarında, 2 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Ölenlerin sayısı 11'e yükseldi. Teknede 50 ile 60 arasında göçmen olduğu tahmin ediliyor.


Van’da göçmenleri taşırken batan teknenin bulunmasıyla ilgili yapılan arama tarama çalışmalarında, 2 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Ölenlerin sayısı 11’e yükseldi.

Van’daki arama tarama çalışmaları 9’ncu günde de devam etti. Van’daki arama tarama çalışmaları 4 rov, 4 sonar cihazıyla yürütlüyor. Rov cihazı 200 metre gölün tabanını tarayabiliyor.


60’a yakın göçmeni taşıdığı belirtilen tekne Van Gölü’nde batmıştı. Bunun üzerine emniyet, jandarma, AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri, bölgede helikopter, bot ve su altı görüntüleme cihazlarıyla göl ve çevresinde arama çalışması başlatmış ancak teknenin izine rastlanmamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, Medeni ve Servet Aktaş yönetimindeki teknede kaçak göçmenlerin olduğu ihbarının geldiğini belirterek “Teknede 55-60 kişi olduğu değerlendiriliyor” demişti.

Soylu, açıklamasında şunları kaydetmişti:

“Arama ve tarama çalışmaları hem havadan hem de göl yüzeyinde hemen başlatıldı. 28 Haziran’da bahsedilen kişilerden Medeni Akbaş ailesini aramak suretiyle kendisinin yüzerek kurtulduğunu ve bir çiftlikte bulunduğunu ifade etti. Bunun üzerine emniyet güçlerimiz, jandarmamız telefon izlemek suretiyle hangi çiftlikte olduğunu buldu ve gözaltına aldı. Ardından Medeni Akbaş’ın çelişkili ifadeleri söz konusu oldu. Bu çelişkili ifadeleri devam etti. Ama en nihayetinde gerek bulundukları köylerle, muhtarla ve kendisiyle yapılan mülakatlar çerçevesinde teknenin içinde 55-60 civarında kaçak göçmenin bulunduğuna yönelik bir değerlendirmeye ulaşıldı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ