Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı El Kaide avukatı çıktı

AKP Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Alp Beyaz’ın, İBB çocuk rehabilitasyon merkezi İSMEM’de yatılı kalan çocukların El Kaide terör örgütüne kaçırılmasıyla ilgili davada hüküm giyen Hasan Anbarkaya’nın avukatı olduğu ortaya çıktı.Üsküdar Belediye Meclisi’nde, işten çıkarılan ve intihar eden işçi Recep Kılıçarslan ile ilgili açıklamaları nedeniyle CHP’li üyeleri “nebbaş (ölü sevici)” olmakla suçlayan AKP Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Abdurrahman Alp Beyaz’ın El Kaide davasında hüküm giyen Hasan Anbarkaya’nın avukatı olduğu öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk rehabilitasyon merkezi İSMEM’de yatılı kalan çocukların El Kaide terör örgütüne kaçırılmasıyla ilgili olarak İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar bağlanan ve sanıklardan Hasan Anbarkaya 15/10/2018 tarihinde El Kaide üyeliğinden 6 Yıl 3 Ay ceza aldığı dava ile ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

Halen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde süren davada Anbarkaya’nın avukatlığını, AKPli Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdurrahman Alp Beyaz’in yaptığı öğrenildi.

EL KAİDE KONTROLÜNDEKİ İDLİP’E YARDIM KARARI

Alp Beyaz’ın Üsküdar Belediyesi’nde tazminat verilmeden 150 işçinin işten çıkarılmasında rolü olduğu iddia edilmişti. Başkan Yardımcısı Alp Beyaz ayrıca diğer AKP’li Meclis üyeleri ile birlikte 6 Ocak tarihli toplantıda ayrıca cihatcı grupların kontrolünde olan İdlip için yardım kararı aldırmıştı. Bu kararı protesto eden CHPli Meclis Üyeleri, meclis toplantısını terketmişti.

AKASYA ŞİRKETLER GRUBUNA KAYYUM OLARAK ATANDI

AKP Siyaset Akademisinde dersler veren Abdurrahman Alp Beyaz aynı zamanda 15 Temmuzun ardından el konularak TMSF’ye devredilen Akasya Şirketler Grubu bünyesinde rezidans ve AVM inşaatları alanında faaliyet gösteren Akasya Yapı Sanayi ve Ticaret Şirketi, Elburz Enerji Elektrik Üretim Şirketi, Aksan Ak Madencilik Şirketi ile Akasya Alçı Maden Üretim Şirketi ismini taşıyan dört şirkete Kayyum olarak atanan üyelerden biri. Beyaz, Bilal Erdoğan’ın da mezunu olduğu Kartal İmam Hatip Lisesi mezunu.

İBB EL KAİDE DAVASINDA NELER OLMUŞTU?

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’de AKPnin yönetiminde olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSMEM isimli rehabilitasyon merkezinde yatılı kalan çocukların, buradaki görevli eğitmenlerce El Kaide ve IŞİD gibi terör örgütlerine kaçırıldığı ortaya çıkmıştı. Skandalla ilgili İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada hükümler açıklanmış ve Hasan Anbarkaya da hükümlüler arasında yer almıştı. Dava halen bir üst mahkeme olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde devam ediyor.


Kaynak: Kronos
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ