Uşak Emniyeti’ndeki çıplak aramanın belgesi: Alt iç çamaşırı zorla indirtildi, otur kalk yaptırıldı

Uşak merkezli Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında 31 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenen operasyonla İzmir, Manisa gibi çevre illerden 24 kız öğrenci gözaltına alınarak Uşak’a getirilmişti.


Beş gün boyunca gözaltına kalan, avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmeyen öğrencilerin gözaltı sırasında çıplak aramaya maruz kaldıklarını açıklayan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Uşak Valili ve Uşak Emniyet Müdürlüğü’nün hakaret ve tehditlerine maruz kalmıştı.

“SÖYLEDİĞİMİZDEN DAHA FAZLASINI YAŞAMIŞ ÖĞRENCİ”


Hiç kimsenin çıplak arama nedeniyle suç duyurusunda bulunmadığını savunan AKP’li Özlem Zengin, çıplak aramanın da “olmadığını” savunmuştu. Ancak çıplak aramaya maruz kalan öğrencilerden dördü Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu da o suç duyurularından birini sosyal medya hesabından paylaşarak, “..Ve işte belgesi!!! Uşak’taki öğrencilerin suç duyurusu! ‘İnanamıyorum’ dedi, ‘onurlu kadın 1 yıl beklemezdi’ dedi! Ama kral çıplak, bana ne kadar iftira edilse de var! Gerçeği örtmek nafile çaba. Çıplak arama var. Söylediğimizden daha fazlasını yaşamış öğrenci!!!” ifadelerini kullandı.
 
20 Ocak 2021 tarihinde Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’na çıplak aramaya maruz kalan öğrencinin avukatı aracılığıyla iletilen suç duyurusunda, görevi kötüye kullanma, işkence, tehdit, şantaj ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarının işlendiği kaydedildi. Dilekçede suç tarihi de 31 Ağustos-4 Eylül 2020 tarihleri olarak belirtildi.

‘BOŞ ODAYA ALINIP ÇIPLAK ARANDI, OTUR KALK YAPTIRILDI’

Dilekçede öğrencinin önce gözaltına alındığı İzmir Bozyaka’daki Çevik Kuvvet Merkezi’nde polis memurun tehdit ve şantajıyla üst aramasına maruz kaldığı, ardından götürüldüğü Uşak Emniyet Müdürlüğü KOM Şube’de çıplak aramaya armuz kaldığı vurgulandı. Boş bir odaya alınan öğrencinin önce üst iç çamaşırının çıkarıldığı, daha sonra ise alt çamaşırlarını çıkarması istendiğini kaydedildi. Öğrencinin itiraz etmesi üzerine ise kendisine bağırarak “çıkaracaksın” denildiği vurgulandı. Bunun üzerine alt çamaşırını çıkaran öğrencinin öne arkaya döndürüldükten sonra, otur kalk yaptırıldığı kaydedildi.

Dilekçede öğrencinin uğradığı muamele nedeniyle psikolojisinin bozulduğu, okulunu dahi bırakmak istediği vurgulandı.

“DEVLETE YANLIŞ YAPARSANIZ BURADAN ÇIKAMAZSINIZ” TEHDİDİ

İşte suç duyurusu dilekçesine yansıyan çıplak arama işkencesi:

“Müvekkil 31.08 2020 günü sabah saat 6.00 sularında ikamet adresinden gözaltına alınmış ve İzmir Bozyaka’da bulunan Çevik Kuvvet Polis Merkezine götürülmüştür. Burada belirli bir süre kalan müvekkil gece saatlerinde Uşak Emniyet Müdürlüğü KOM Şubeye getirilmiştir. Giriş işlemlerinin ardından isminin olduğu bilinen ve bulunduğu yerde kıdemli olduğu düşünülen polis memuru kişi, müvekkile ve orada bulunanlara hitaben ‘hata yaptınız, devlete yanlış yaparsanız buradan çıkamazsınız’ şeklinde tehdit ve şantajda bulunmuştur. Akabinde müvekkil ve beraberinde bulunan kız öğrenciler üst aramasına alınmıştır.”

“ÖNE VE ARKAYA DÖNDÜRÜLDÜKTEN SONRA OTUR KALK YAPTIRILMIŞ…”

“Binada boş bir odaya alınan müvekkile, üstünde bulunan her şeyi çıkartması söylenmiştir. Önce tişörtünü ve üst iç çamaşırını çıkaran müvekkil önünü ve arkasını döndükten sonra tişörtünü giymiştir. Akabinde, alt kısımda bulunan kıyafetlerini de çıkartması da söylenmiştir. Müvekkil, ‘ İzmir’de altımı çıkarmamışlardı’ dediğinde bağırarak ‘çıkaracaksın’ denmiştir. Müvekkil korkarak ve utanarak pantolonu ile birlikte alt iç çamaşırını çıkarmak zorunda kalmıştır. Tekrar öne ve arkaya döndürüldükten sonra otur kalk yaptırılmış ve hızlıca giyinmesi emredilmiştir. Müvekkil ağlayarak üzerini giyinmiş ve üçer kişilik gruplar halinde nezarete konmuştur.”

YANINDA AVUKATI YOKKEN 5 POLİS TARAFINDAN SORGULANDI, TEHDİT EDİLDİ

“Nezarette de ağlamaya devam eden müvekkil kısa bir sonra nezaretten alınmış ve bir odaya götürülmüştür. 5 tane erkek polisin bulunduğu odayı alınan müvekkil burada ‘mülakat’ adı altında yanında avukatı bulunmaksızın sorgulanmıştır. Odada bulunan polis memurları müvekkilime ‘isim verirsen çıkarsın, ailen de dışarıda seni onlara teslim ederiz, isim vermezsen hem sana hem de ailen zarar veririz, hatta savcıyı ararız uslu durmadığınızı söyleriz’ şeklinde tehdit ve şantajlarla müvekkilin üzerine gitmişlerdir. Bununla yetinmeyip müvekkile ‘fotoğrafların elimizde, her şeyi biliyoruz seni takip de ettik’ diyerek usulsüz ve kanuna aykırı olarak müvekkilimden bilgi almaya çalışmışlardır. Müvekkilim, avukatı olarak bizler yanında olmadan bir şey söylemek istemiyorum dediğinde ‘avukatın filan yok lan, konuş yoksa kötü olur’ şeklinde müvekkili tehdit etmişlerdir. Müvekkilim ağlamaktan dolayı kendinden geçince nezarete tekrar götürülmüştü.”
REGL OLDU PEDİNİ İSTEDİ, VERİLMEDİ

“Gözaltında bulunduğu süre boyunca da türlü eziyet ve işkenceler mazur kalan müvekkilime sürekli olarak psikolojik baskı uygulanmıştır. Müvekkilim lavaboya ‘gitmek istediğinde ‘sizle mi uğraşacağız, tutun biraz’ şeklinde cevap almıştır. Müvekkilimin gözaltı sırasında regl olduğunu belirtmiş ve kadın polis memurundan çantasından bulunan pedi istemiştir. Kadın polis memuru ‘ped yasak’ diyerek müvekkilimin en temel gereksinimini dahi vermeyerek müvekkile işkence ve eziyeti reva görmüştür. Akabinde müvekkil başka bir erkek memura utanarak durumu izah etmiş ve bu şekilde zorla çantasında bulunan pede ulaşabilmiştir. Yine gözaltı müddetince istediği başkaca temel gereksinim maddeleri ‘sizin burada hizmetçiniz yok denilerek’ reddedilmiştir.”

PSİKOLOJİSİ BOZULDU, TEDAVİ GÖRDÜ

“Müvekkil beş gün boyunca gözaltında kaldıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılmıştır. CMK gereği en fazla dört gün olan gözaltı süresinin uzatılmasına yönelik ayrıca bir karar alınmamıştır. Böylelikle müvekkil, hakkında geçerli bir gözaltı kararı olmaksızın gözaltına tutulmaya devam edilmiş ve hürriyeti tahdit edilmiştir.
Müvekkil yaşamış olduğu bu sıkıntılardan dolayı çeşitli fiziki ve psikolojik sağlık sıkıntıları çekmiş ve tedavi olmuştur. Genç bir öğrenci olan müvekkilim okulunu dahi bırakmak istemiş ve psikolojik destek almıştır.”

ÇIPLAK ARAMA, TEHDİT, ŞANTAJ…

“Özetle; savcılığınıza tespit edilecek şüphelilerin, görenlerinin gereklerine aykırı davranarak, müvekkilin üstünde bulunan kıyafetleri tamamen çıkartmasını sağlaması, mülakat adı altında erkek polisler tarafından tek başına sorguya alınması ve türlü şekillerde tehdit ve şantaja uğraması, temel gereksinimleri daha verilmeden günlerce gözaltında tutulması ve nihayet hakkında verilen gözaltı süresi dolmasına rağmen gözaltında tutulması hususları birlikte değerlendirilerek işbu suç duyurusunu yapma zorunluluğu hasıl olmuştur.

Yukarda izah edilen ve re’sen nazara alınacak nedenlerden dolayı şüpheliler hakkında soruşturma yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasını saygıyla bilvekale talep ediyorum.

Avukat Seçkin Keskin”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ