Üniversite öğrencileri, ‘bundan sonrası hepimizde’ dedi

Üniversite öğrencileri ‘Bundan sonrası hepimizde’ kampanyasını başlattı.
 

Boğaziçi Dayanışması’nın da aralarında olduğu üniversite dayanışmaları, başlatacakları “Bundan Sonrası Hepimizde” kampanyasına ilişkin Cağaloğlu’ndaki İstanbul Tabip Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi.

’12. CUMHURBAŞKANI VE İNTİHALCİ MELİH BULU…’   


AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemlere vurgu yapan öğrenciler, “Öğrencileri dize getirebileceklerini, onların iradesini hiçe sayıp yaşam alanlarına istedikleri gibi müdahale edebileceklerini ve bunun toplumsal bir tepki ile karşılaşmayacağını düşünen 12. Cumhurbaşkanı ve intihalci Melih Bulu beklediklerinin aksi bir durumla karşılaştı” dedi.

TUTUKLANAN ÖĞRENCİ: BUNDAN SONRASI SİZDE 

“Mesele meşru olmayan bir atamadan da ötesidir. Mesele; Saray’ın öğrencilerin tüm kimlikleriyle ve renkleriyle var olabilecekleri, toplum yararına özgürce bilim üretebilecekleri alanlar olması gereken üniversiteleri sistemin çarklarına uydurarak sindirmeye çalışmasıdır” diyen öğrenciler, tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin “Bundan sonrası sizde” sözlerine atıfla yapacakları kampanyayı başlattı. Üniversite öğrencilerinin açıklamalarından satır başları şöyle:

‘SESİMİZİ ‘ÖYLE Mİ ALAY KOMUTANI’ DİYE HAYKIRAN MADENCİNİN SESİNE KATMALI’

Taleplerimiz gücünü haklılığından, üniversitelerde örgütlenen, büyüyen dayanışmalardan alıyor. LGBTİ+’ları nefret söylemleriyle hedef göstererek direnişe saldıranlara karşı gökkuşağını kuşanmalı, sesimizi, ‘Öyle mi alay komutanı’ diye haykıran madencilerin sesine katmalı, kadın iradesini savunmalıyız. Bizler üniversite dayanışmaları olarak düşmanımızın bir mücadelemizin de ortak olduğu bilinciyle tutuklu bulunan/ev hapsindeki arkadaşlarımızın serbest bırakılması ve üniversitelerimizdeki tüm kayyumların istifa etmesi için üniversite dayanışmaları olarak bir kampanya başlatıyoruz.

‘ÜNİVERSİTELER BİZİM, GELECEK BİZİM’ 

Başlattığımız, ‘Bundan Sonrası Hepimizde’ kampanyası için yüreği Boğaziçi Direnişi’yle atanlara sesleniyoruz: Bugün Melih Bulu sadece ‘bir’dir. Bugün her bir üniversite iktidarın antidemokratik politikalarının bir görünümü olan kayyımlarla kuşatılmıştır. Bugün Boğaziçi kayyum atanan ne ilk ne de son üniversite olmuştur. Bunun bilinciyle üniversitelerimizde söz hakkımızı kazanmak, bilimsel eğitim talebimizi yükseltmek ve özgür yarınları kurmak için yan yana olmalıyız. Üniversiteler bizim, gelecek bizim. Kayyımlar gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek!”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ