“Umudun Adı: Haluk Savaş” belgeseli yayınlandı

Bugün Adana’da defnedilecek olan KHK’lıların sembol ismi Prof. Haluk Savaş’ın 4 yılda yaşadığı hak ihlallerini anlatan kısa bir belgesel yayınlandı.


Dün hayatını kaybeden Prof. Dr. Haluk Savaş ile ilgili, yayın yönetmenliğini yaptığı KHK TV “Umudun Adı: Haluk Savaş” adlı bir belgesel hazırladı. 11 dakikalık kısa belgesel, Savaş’ın 22 Temmuz 2016’da görevinden uzaklaştırılmasından ölümüne kadar yaşadığı hak ihlallerini kendi dilinden anlatıyor.

MÜCADELESİYLE ÖRNEK OLDU


1 Eylül 2016’da Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ihraç edilen Haluk Savaş, 28 Eylül 2016’da gözaltına alındı. 2 ay cezaevinde kaldı. O süreçte safra kesesi yolu kanserine yakalandı. Hapiste tedavisi geciktirildi. Yurt dışı yasağı konulunca Almanya’ya tedaviye gidemeyen Savaş, verdiği mücadele ile herkese örnek oldu, güç verdi.

“YAŞARSAM PEŞLERİNİ BIRAKMAYACAĞIM”

“Meriç’te boğulmayacağım, bağıra bağıra ülkemde öleceğim ve herkes bu zulmü kimin yaptığını bilecek.” diyen Savaş, tüm KHK’lılara sahip çıkmaları için bir miras bıraktı:

“İnsanları fişleyenler, işinden edenler, aç bırakanlar, işkence edenler, hasta insanları tahliye etmeyip hapiste ölmesine sebep olanlar çok yakında hesabını verecek. Yaşarsam hiçbirinin peşini bırakmayacağım.”
CENAZESİ ADANA’DA DEFNEDİLECEK

Öte yandan bugün Adana’da defnedilecek Haluk Savaş’ın cenazesine katılmak için başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından KHK’lılar sabahın erken saatlerinden itibaren şehre gelmeye başladı. Eşi Esen Savaş, evinde taziyeleri kabul ediyor. Haluk Savaş’ın cenazesi bugün (1 Temmuz 2020) Adana’da 16.30’da kılınacak namazdan sonra Çukurova Kabasakal Mezarlığına defnedilecek.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ