Ucuz dolar satan Halkbank soruşturmasında karar

Dövizde kur şoklarının yaşandığı dönem, ucuzdan dolar satması ile gündem olan Halkbank yöneticileri hakkında yürütülen soruşturmada dikkat çeken bir gelişme yaşandı.
Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre soruşturma savcısı, bankanın hazırladığı rapordaki ifadelerin tümünü doğru saydı ve “bankayı zarara uğratmak” suçundan yürüttüğü soruşturmada “takipsizlik” kararı verdi.

Halkbank, 31 Ağustos 2018’de internet sitesinde dolar kuru 6.55 iken 3.72 seviyesinden dolar, kur 7.62 iken 4.32’den Euro satmıştı. 

Banka “olayın sistemsel bir hatadan kaynaklandığını, söz konusu satışların iptal edildiğini” açıklayınca Halkın Kurtuluş Partisi ve Halkevleri Genel Başkanı Dilşat Aktaş, Halkbankası yetkilileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. 


İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Alim Yaşar, “bilişim sisteminin işleyişini engelleme veya bozmak suretiyle bankayı zarara uğratmak” suçundan yürüttüğü soruşturmayı tamamlarken Halkbankası yetkilileri hakkında “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi. 

Cumhuriyet haberinde aktarılana göre savcının takipsizlik kararının gerekçesinde şunlar kaydediliyor:

“Şikâyet konu eylemlerde; bankanın herhangi bir zarara uğramamış olması, düşük döviz/altın kuru nedeniyle herhangi bir şahsın maddi menfaat elde etmemiş olması, düşük döviz/altın kuru belirlenmesinin veri sağlayıcılardan banka sistemine aktarım yapılırken sistemsel hatadan kaynaklandığı, dolayısıyla olayda suça yönelik kusur izafe edilebilecek bir durum bulunmadığından şikâyete konu olaya ilişkin kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

Halkbank’ın düşük kurlar üzerinden toplam 1647 banka müşterisinin 2 bin 561 adet işlem yaptığı tespitine atıf yapılan kararda, “Veri sağlayıcılarından edinilen finansal verilerin banka sistemine aktarımında hata oluştu ve bu hata fark edilerek ters muhasebe yönetimiyle bankanın zarara uğraması engellendi” görüşü dile getiriliyor. 

Raporda aynı IP’den yapılan işlemlerde dikkat çeken bir yoğunlaşmanın bulunmadığı ve olayda herhangi bir suistimalin bulunmadığı savunuluyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ