Üç yaşındaki böbrek hastası Dilgeş annesiyle cezaevinde

Türkiye cezaevlerinde tutuklu anneleriyle birlikte kalan 780 bebek bulunuyor. Üç yaşındaki Dilgeş de annesiyle birlikte cezaevinde bulunan bebeklerden sadece biri…

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Rosa Kadın Derneği hakkında başlattığı bir soruşturma kapsamında tutuklanan Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Gönül Aslan, üç yaşındaki oğlu Dilgeş ile birlikte Diyarbakır Cezaevi’nde. Üç yaşındaki Dilgeş'in böbrek yetmezliği hastalığı bulunuyor.

Dilgeş’in anneannesi sosyal medyadan “Üç yaşındaki Dilgeşim bayramdan önce her gün ‘Bayram ne zaman? Şeker toplayacağım’ diyordu. Ve bayram günü Dilgeşimi annesiyle hapse koydular. Doktor, ‘Ameliyat olmazsa iki böbreğini kaybedecek’ dedi” diye seslendi.


 

Anne Gönül Aslan, Dilgeş'in sağlık durumuna ilişkin daha önce şunları söylemişti:

“Dilgeş, böbrek yetmezliği hastası. Kontrole gitmemiz gerekiyordu ancak salgın nedeniyle gidemedik. Voiding Sistografi (İlaçlı Böbrek Filmi) çekmesi gerekiyor. Bayram sonrası randevu alıp hastaneye gidecektik. Hastaneye gittikten sonra başka bir tedaviye geçmesi gerekiyordu. O yüzden testi yaptırmamız gerekiyordu. Dilgeş’in biran önce cezaevinden çıkması gerekiyor. Cezaevine getirilirken yanımıza elbise alamadık. Kadınlar arkadaşlarımız Dilgeş üşümesin diye kendi kazaklarını verdi. Üç kat giydirdim. Kaldığımız koğuşlar daha önce kullanılmadığı için çok soğuk ve hepimiz üşüyoruz.”
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ