Türkiye, NBA oyuncusu Enes Kanter hakkında kırmızı bülten talebinde bulundu

Türkiye, Amerikan Basketbol Ligi NBA’de New York Knicks’de oynayan basketbolcu Enes Kanter hakkında ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan iade talepnamesi düzenleyerek, kırmızı bülten çıkarılması için başvuru yaptı.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hakkında daha önce de soruşturma bulunan ve ABD’de yaşayan Enes Kanter hakkında ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan iade talepnamesi hazırlandı.


ENES KANTER’İN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI DELİL GÖSTERİLDİ 

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bahsedilen talepnamede, şüpheli Kanter’in bağlantıları ve Fetullah Gülen hakkında sosyal medyadaki paylaşımlarına yer verildi.

Kanter’in Fetullah Gülen’e ”hocaefendi” dediği ve ‘örgüte mali destek sağladığı’ iddia edilen talepnamede, Kanter hakkında yakalama kararının da bulunduğu anımsatılarak, iadesi istendi.

Savcılık, talepnamenin yanı sıra Kanter hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına yönelik de evrak düzenledi. Hazırlanan talepname ve başvuruların ilgili bakanlıklara gönderildiği öğrenildi.

Enes Kanter, 15 Temmuz darbe girşiminin ardından Türkiye’de yaşananları her platformda sert biçimde eleştiriyor.

Kanter, takımının 17 Ocak’ta Londra’da Washington Wizards ile oynayacağı karşılaşmaya can güvenliği endişeleri dolayısıyla katılamayacağını açıklamıştı.

Türkiye, Kanter’in pasaportunu 2017 yılında iptal etmişti.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ